Zbiornik gotowy na przyjęcie miliona metrów wody

Fot. Wody Polskie

Bezpieczniej mogą czuć się mieszkańcy miejscowości położonych nad Kaczawą: Wojcieszowa, Świerzawy, Nowego Kościoła. Spółka Wody Polskie zakończyła remont suchego zbiornika przeciwpowodziowego poniżej Kaczorowa.

- Wykonawcą inwestycji realizowanej przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu była firma ETP S.A. z Katowic. Modernizacja suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który może zgromadzić nawet milion metrów sześciennych wody rozpoczęła się w drugiej połowie 2018 roku i pierwotnie miała trwać do końca 2020 roku. Prace udało się jednak już zakończyć i wyremontowany obiekt jest już gotowy do użytkowania - informują Wody Polskie. - W czasie robót modernizacyjnych cały ekran zapory został wzmocniony zbrojoną płytą betonową i wzbogacony o granitowe okładziny kamienne, podobnie stało się z całkowicie nową konstrukcją wieży przelewu wraz z płytą denną, wybudowano również nowy budynek gospodarczy na koronie zapory. W ramach remontu wykonano także między innymi: remont korony zapory wraz z wymianą nawierzchni drogi; remont kładki i pomostów do obsługi mechanizmów obiektu; remont oświetlenia, drenażu, schodów, płyt i pozostałych elementów konstrukcji wraz ze sztolnią wylotową budowli zrzutowej zbiornika.

Prace objęły również koryto rzeki Kaczawy na odcinku 150 metrów od zapory w górę rzeki oraz na odcinku 150 metrów od zapory do mostu poniżej zapory, a także remont rowów opaskowych, piezometrów, wykonanie sieci kontrolno-pomiarowej oraz uporządkowanie i zagospodarowanie terenu w obszarze inwestycji. Koszt prac to około 15 milionów złotych. Dzięki nim ogólnodostępny obiekt stał się również bezpieczniejszy dla odwiedzających, między innymi dzięki wykonaniu nowych zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości i wyremontowaniu tych istniejących.
Suchy zbiornik Kaczorów został wybudowany w latach 1929 – 1930 w przewężeniu doliny rzeki Kaczawy. Zapora ziemna czołowa zbiornika ma konstrukcję trapezową o długości niemal 175 metrów a szerokość korony to około 4 metry. W najwyższym punkcie obiekt ma prawie 15 metrów. Zbiornik podczas ewentualnego wezbrania może zgromadzić nawet milion metrów sześciennych wody, a powierzchnia zalewu wyniesie ponad 23 hektary.
 

Komentarze (3)

http

http

Dobra zmiana. POtargowich tylko niszczyla i kradla.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.