Atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży w genach pacjenta. Atopia jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Na początku XX wieku objawy tej alergii stwierdzono u 1% badanej populacji, obecnie prawdopodobnie 1/3 populacji atopowej. Najbardziej nieprawidłowe reakcje organizmu wynikają z bezpośredniego kontaktu z alergenami zewnętrznymi: dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i skóry.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyny i mechanizm atopowego zapalenia skóry nie są w pełni poznane. Uważa się, że początek choroby jest wynikiem interakcji między genami odpowiedzialnymi za podatność na środowisko, czynniki zakaźne, dysfunkcję bariery skórnej i odpowiedź immunologiczną.

Czynniki genetyczne prawdopodobnie odgrywają kluczową rolę w patogenezie atopowego zapalenia skóry, a dziedziczenie jest wielogenowe.
Istnieje silny związek między atopią rodzicielską a nasileniem wczesnego AZS. W przypadku choroby atopowej zarówno ryzyko zachorowania na chorobę AZS u jednego wynosi 80%, a w przypadku jednego rodzica około 40%.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry to sucha i sucha skóra, swędząca skóra oraz skłonność do nawracających infekcji bakteryjnych.
Wiele zmian skórnych może obejmować całą powierzchnię skóry, ale najczęściej występują na kolanach, twarzy i szyi. Atopowe zapalenie skóry jest często związane z innymi schorzeniami: astmą oskrzelową, sezonowym katarem siennym lub przewlekłym alergicznym zapaleniem spojówek. W ostrej fazie atopowego zapalenia skóry mamy do czynienia z bardzo wyraźnie odgraniczonym rumieniem otaczającej skóry, któremu mogą towarzyszyć nadżerki. Podczas stanu zapalnego można zaobserwować złuszczanie naskórka.

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Domowe leczenie atopowe zapalenie skóry

Domowe sposoby na AZS to dodatkowa metoda terapii, zaleconej przez lekarza. Warto je stosować nie tylko w fazie remisji choroby, lecz przede wszystkim w okresie zaostrzenia AZS, gdy skóra jest podrażniona i towarzyszy uczucie swędzenia, pojawiają się na niej przeczosy i czerwona, zlewająca się w grudki wysypka. Domowe sposoby na AZS pomogą zminimalizować przynajmniej niektóre z towarzyszących chorobie dolegliwości. 

  • stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczanie skóry (gęste kremy) co najmniej dwa razy dziennie (dobrze jest stosować dermokosmetyki o pH=5,5) bez substancji drażniących w składzie;
  • kąpiele lecznicze z dodatkiem olejów naturalnych czy mineralnych oraz stosowanie łagodnych środków myjących;
  • odpowiednia higiena osobista – kąpiele/prysznice do 5 minut w temperaturze pokojowej, po których skóra jest osuszana bez pocierania ręcznikiem;
  • unikanie czynników nasilających objawy AZS np.: szybkie zmiany temperatury, stres, wełniane ubrania;
  • podjęcie działań mających na celu zmniejszenie ilości roztoczy domowych.

Co pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry u dziecka

Przede wszystkim należy leczyć atopowe zapalenie skóry. Zmiany skórne występujące u malucha są bowiem nie tylko nieestetyczne wizualnie, ale przede wszystkim suchość skóry jest bardzo dokuczliwe. Wywołują duży dyskomfort, a poza tym mogą prowadzić do powikłań i zaostrzeń. Aby skutecznie leczyć chorobę, należy:

  • wyeliminować z diety i otoczenia pociechy alergeny, które nie pomagają w atopowym zapaleniu skóry,
  • stosować leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne,
  • prawidłowo dokonywać pielęgnacji skóry dziecka, stosując emolienty, czyli specjalne kremy, emulsje do kąpieli oraz maści, której wymaga właściwa  pielęgnacja skóry atopowej. Ich zadaniem jest skuteczne, a przy tym delikatne nawilżenie skóry i natłuszczenie, a także złagodzenie dolegliwości świądowych,
  • w cięższych przypadkach zaleca się stosowanie fototerapii, czyli naświetlanie promieniami utrafioletowymi lub też odczulanie, tzw. immunoterapię swoistą.

Atopowe zapalenie skóry — jakich kosmetyków unikać?

Głównymi wrogami skóry atopowej będą barwniki, konserwanty, silne detergenty, syntetyczne zapachy dodawane do pochodnych ropy naftowej.
Unikaj też wchodzenia w skład kosmetyku alkoholu, aby nie podrażniał i nie wysuszał skóry. Uważaj też na mydła alkaliczne – zmywają cement międzykomórkowy, lipidy – a to też powoduje nadmierne wysuszenie skóry. Unikaj długich gorących kąpieli – wybierz krótsze. Najbezpieczniejsze okazują się szybkie prysznice w wodzie, której temperatura nie przekracza 38°C. Odłóż na bok intensywnie pachnące kolorowe żele do prania. Mogą podrażniać skórę i nasilać objawy atopowego zapalenia skóry.

Po kąpieli delikatnie osusz skórę bez pocierania miękkim ręcznikiem, aby jej nie podrażnić. Uważaj na detergenty. Najlepiej unikać mycia płynów perfumami. Wypłucz pranie dwa lub trzy razy w przypadku chemikaliów, które przeniknęły do tkanin, wejdą one w kontakt ze skórą i mogą ją podrażnić. Unikaj także drapania skóry — myślę, że to może być trudne. Ale spróbuj poprawić jakość swojego życia.

W miarę możliwości unikaj sytuacji stresowych — nasila atopię. Porzuć obcisłe i syntetyczne ubrania — wybierz naturalne i przewiewne, które zapewniają dobre krążenie.

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.