To już czwarta edycja aukcji. Poprzednie pokazały, że dobre prace zawsze znajdą nabywców i że warto popularyzować sztukę w ten nietypowy sposób. Zorganizowanie aukcji w warunkach pandemii nie było łatwe. Tym większe uznanie dla szefowej BWA Luizy Laskowskiej i jej zespołu.
Dzieła obejrzysz na filmie
Co się zmieni? Od 16 listopada mieliśmy oglądać w BWA dzieła wystawione na akcję. Osobiście tego zrobić teraz nie będzie można, bo zamknięte są wszystkie instytucje kultury. Dlatego BWA przygotowuje film, na którym zostaną zaprezentowane prace przeznaczone na licytację. Każda z nich zostanie dokładnie opisana, by ułatwić widzom wybór. Film będzie dostępny od 16 listopada facebooku BWA oraz stronie internetowej www.bwajg-aukcja.pl.
Już teraz na tej stronie można oglądać fotografie prac zgłoszonych do aukcji. Są przy nich podane ceny wywoławcze oraz obszerna informacja o autorze.
Luiza Laskowska podkreśla, że w tym roku udało się zdobyć na aukcję bardzo różnorodne prace. Od malarstwa, rzeźbę, rysunki po fotografie i szkło.
Hitem aukcji mogą być szklane przyciski do papieru wykonane przez Tomasza Gondka w technice millefiori (odmiana szkła dekoracyjnego o wzorze przypominającym kwiaty). Można będzie ponadto zakupić między innymi akwarele Urszuli Broll, zmarłej w tym roku znanej artystki, mieszkającej w Przesiece. Do kupienia będzie praca Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz, malarki z Jeleniej Góry. Ponadto wylicytować można będzie między innymi obrazy Rafała Olbińskiego, Jana Lebensteina, Ryszarda Tyszkiewicza, Dariusza Milińskiego oraz innych polskich artystów. Nie zabraknie prac, których autorami są uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Licytacja telefonicznie i mejlowo
Licytacja odbywać się będzie telefonicznie pod nr tel. 75 752 66 69 (od pon. do pt. w godz. 9.00-17.00, sobota 10.00-16.00) oraz mejlowo pod adresem bwa@jeleniagora.pl.
Rozpocznie się 16 listopada, a zakończy 26 listopada o godz. 15.00. Podczas licytacji należy podać imię i nazwisko autora, tytuł i numer pracy oraz propozycję ceny. Kwoty będą widoczne na stronie internetowej aukcji: www.bwajg-aukcja.pl. Będą aktualizowane na bieżąco. Organizatorzy proszą uczestników licytacji o cierpliwość, gdyż ze względu na zapewnienie dobrej jakości prezentowanych prac, wgrali duże obrazy, więc strony mogą otwierać się nieco dłużej niż zazwyczaj.
Trzeba wspierać artystów
Pieniądze uzyskane z aukcji będą przekazane artystom oraz zostaną przeznaczone na edukację dzieci i młodzieży, a także na cele statutowe Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze. Udział w licytacji w dobie koronawirusa ma szczególne znaczenie. Artyści bowiem są grupą zawodową, która traciła odbiorców i prawie nic nie zarabia. Aukcja ma ich wesprzeć a także zachęcić wszystkich zainteresowanych do kolekcjonowania dzieł sztuki i wzbudzić u odbiorców potrzebę otaczania się sztuką.
– Celem przedsięwzięcia jest też uświadomienie wszystkim, jak ogromny potencjał tkwi w sztuce współczesnej oraz przekonywanie, że dzieła sztuki nobilitują i doskonale nadają się do budowania wartości, kreowania wizerunku człowieka albo firmy- podkreślają organizatorzy.
Inne działania BWA także w sieci
Jeleniogórska Galeria Sztuki BWA do sieci przeniosła nie tylko aukcję, ale także inne formy aktywności. Zaprasza widzów na Facebooka, Instagram, YouTube i stronę internetową, by korzystali z materiałów zrealizowanych w ramach projektów „BWA w sieci” oraz „W rzeczy samej”. Wkrótce pojawi się nagranie poświęcone 4. Aukcji Dzieł Sztuki oraz różne inne ciekawe materiały.