Jak czytamy w komunikacie diecezji legnickiej „biskup Zbigniew Kiernikowski decyzję o odwołaniu kolędy podjął w trosce „o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej”.
W poczuciu odpowiedzialności za powierzonych trosce duszpasterskiej wiernych zwrócił się z prośbą o uwzględnienie następujących zasad:
1. Sprawę rekolekcji adwentowych zostawiamy roztropnej decyzji Księdza Proboszcza z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Zachęcamy również do przeprowadzenia rekolekcji w formie online.
2. Spowiedź adwentowa powinna odbywać się przez cały czas oczekiwania na Narodzenie Pańskie, bez organizowania spowiedzi na które będą zapraszani księża z dekanatu. Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo i odpowiedzialność za poszczególne wspólnoty parafialne, by nie doszło do pozbawiania życia sakramentalnego wiernych.
3. Tradycyjna wizyta duszpasterska w diecezji legnickiej zostaje zastąpiona Mszą świętą celebrowaną dla mniejszych grup (np. mieszkańców poszczególnych ulic, małych miejscowości, konkretnych domów), tak by intencją Mszy świętej ogarnąć przybyłych wiernych.
4. Celebracje należy sprawować z zachowaniem przepisów państwowych, aktualnie obowiązujących.
5. Msza święta powinna mieć charakter uroczysty z obowiązkową homilią. Po „modlitwie po Komunii” główny celebrans odmawia modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi, uwzględniając w jej treści mieszkańców, którzy pozostali w domach, zwłaszcza osoby starsze, cierpiące i chore.
6. Podczas liturgii istnieje możliwość pobłogosławienia wody, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach.
7. Po zakończeniu Eucharystii, jeśli warunki na to pozwalają i Ksiądz Proboszcz uzna za stosowne, można poprowadzić wspólne kolędowanie oraz podjąć z wiernymi rozmowę dotyczącą bieżących spraw parafialnych.
8. Duszpasterze powinni przygotować wydrukowaną formę „liturgii rodzinnej” do której należy zachęcić wszystkich zebranych, tak by odprawili ją po powrocie do swoich domów i pokropili mieszkanie wodą święconą.
9. Przy wyjściu z kościoła można wyłożyć tradycyjne obrazki kolędowe lub ulotki ze słowem Księdza Proboszcza danego miejsca skierowane do wszystkich parafian, aby wierni mogli je zabrać po Mszy świętej.
10. Propozycje duszpasterskie związane z celebracją „liturgii rodzinnej”, modlitwą błogosławieństwa oraz „ulotkami kolędowymi” zostaną przygotowane przez wydział duszpasterski i opublikowane na stronie internetowej diecezji.
Inni też odwołują kolędy
Podobne decyzje o odwołaniu tradycyjnej kolędy podjęto już także w archidiecezji gdańskiej oraz archidiecezji katowickiej. Rzecznik prasowy Episkopatu poinformował, że decyzja zależy od biskupa. „Każdy biskup miejsca decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną wizytę duszpasterską (kolędę), w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie” – przekazał rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.