Najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu Boeing 737 trafił do Lubania. Będzie służył pogranicznikom z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu do doskonalenia w działaniach związanych z deportacją cudzoziemców.

– Już niedługo w naszym ośrodku funkcjonariusze Straży Granicznej będą mogli szkolić się w symulatorze statku powietrznego, stworzonym w oparciu o wycofany z użytku samolot Boeing 737 – mówi kapitan Elwira Szpecht, rzecznik prasowy ośrodka. – To element bardziej rozbudowanego przedsięwzięcia, na które – oprócz samolotu – składać się będzie także hangar, którego budowa jest na ukończeniu, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt został zaprojektowany dla celów szkoleniowych, związanych z organizacją i przeprowadzaniem powrotów przymusowych cudzoziemców do krajów pochodzenia drogą lotniczą. W hangarze znajdzie się sprowadzony do ośrodka, wycofany z użytku samolot i będzie „głównym bohaterem” infrastruktury szkoleniowej. Będą w nim prowadzone szkolenia w środowisku najbardziej zbliżonym do realnego. 

23-letni samolot przyjechał do Lubania z Anglii. Latał do kwietnia 2020 r. w barwach niewielkiej duńskiej linii Jet Time. Rzecznik ośrodka nie miała wiedzy ile trzeba było zapłacić za maszynę i jakie były koszty transportu. A przewóz 40-metrowej maszyny nie był łatwy; podróż z okolic Bristolu do Lubania trwała prawie tydzień.

Wiadomo natomiast ile kosztuje budowa hangaru z zapleczem. Projekt realizuje wrocławska firma Berger Bau, za kwotę nieco ponad 10,2 mln zł. Dodać do tego należy nieco ponad 400 tys. zł, które zapłacono za projekt. Środki pochodzą przede wszystkim z budżetu Unii Europejskiej w ramach projektu BK-FAMI, współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020.

W ocenie pograniczników będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów na skalę europejską i zapewni możliwość prowadzenia szkoleń w sposób kompleksowy: od momentu zatrzymania do chwili przekazania cudzoziemca służbom w jego kraju pochodzenia. Znajdą się tam miedzy innymi: pomieszczenia dla osób zatrzymanych, symulator dachowania samochodu osobowego, sala do technik interwencji, nowoczesna multimedialna sala wykładowa. Pierwsze zajęcia przewidziane są w połowie roku.

Fot. OSS SG Lubań

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.