Nadleśnictwo Szklarska Poręba 4 lipca ogłosiło przetarg na dzierżawę nieruchomości z zabytkowym budynkiem schroniska Orle w Górach Izerskich, w którym kluczowa jest cena oferowana za dzierżawę obiektu przeznaczonego na działalność turystyczno – wypoczynkową. Gospodarze i przyjaciele Stacji Turystycznej Orle, od lat stanowiącej na mapie regionu szczególne miejsce spotkań wielbicieli gór, nie godzą się na postępowanie, pod znakiem zapytania stawiające obecny charakter i przyszłość kultowego dziś obiektu. W sieci pojawiła się już petycja w obronie Stacji Turystycznej Orle, która przekazana ma zostać Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, Dyrektorowi Regionalnemu Dolnośląskiej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Tymczasem otwarcie ofert przetargowych nastąpić ma już 29 lipca. Cena wywoławcza za dzierżawę nieruchomości wynosi 12 tys. zł netto miesięcznie.

Pomimo kilku lat rozmów i starań, czekając na podjęcie decyzji przez Nadleśnictwo i Dyrekcję Regionalną – nie udało nam się przekonać przedstawicieli Lasów Państwowych do kontynuacji współpracy. Ta decyzja jest dla nas trudna i bolesna, nie mamy jednak zamiaru bezczynnie siedzieć i się poddać – nie zgadzamy się z posunięciami Nadleśnictwa o rozpoczęciu procedury przetargowej.– pisza na internetowej stronie Stacji Turystycznej Orle jej gospodarze. – Uważamy, że warunki na których jest ogłoszony, zwłaszcza zaś punkt 16 Ogłoszenia, stanowiący, że „Jedynym kryterium oceny ofert jest cena zaoferowana za dzierżawę…” jednoznacznie pokazują kolejną próbę zarabiania na obiektach turystycznych bez poszanowania tradycji i osobistego wkładu dotychczasowych użytkowników – oraz twórców – kultowego miejsca jakim jest Stacja Turystyczna Orle. Kilka przypadków tego rodzaju obserwowaliśmy ze zgrozą w ostatnim czasie, jak chociażby zmianę dzierżawcy schroniska Samotnia czy też likwidacji miejsc noclegowych w Leśniczówce w Jakuszycach.

Przez lata Stanisław Kornafel, wraz z wieloma wspaniałymi ludźmi i współpracownikami, zbudował w tym miejscu obiekt, który służy ludziom jako miejsce odpoczynku podczas wędrówek (pieszych, rowerowych lub narciarskich) po pięknych Górach Izerskich, oferując im wyżywienie i noclegi.

Podczas licznych wydarzeń odbywających się w Stacji Turystycznej Orle budujemy oraz utrwalamy tradycję regionu, promujemy Naszą niezwykłą okolicę i jej historię, wzbogacamy ofertę kulturową oraz sportową regionu. W Stacji odbywają się wystawy, m.in. ekspozycja stała „Magiczny Świat Szkła i Minerałów” czy czasowe prezentacje dzieł artystycznych historycznych malarzy lokalnych oraz współczesnych twórców, koncerty muzyków z regionu i kraju oraz wydarzenia takie jak Bieg Izerski, Bieg Retro, Rowerowy Bieg Retro, Magiczna Noc Świętojańska oraz wiele więcej, z których Stacja jest znana. Każda impreza przyciąga gości z różnych części Polski, a nawet świata. Zawsze staramy się by nasza oferta była różnorodna, przystępna oraz zgodna z duchem i atmosferą miejsca.

Rozumiemy potrzebę zmian i remontów wykazaną w załączniku nr 3 oferty i jesteśmy gotowi podjąć się prac z tym związanych – wielokrotnie rozmawialiśmy o tych potrzebach z przedstawicielami Lasów, składaliśmy pisma włącznie z zaproponowaniem projektu oczyszczalni ścieków – jednakże nasze propozycje nie zostały w żaden sposób wysłuchane w wieloletniej umowie pozwalającej na dalszy rozwój obiektu. W zamian za to czekaliśmy ponad dwa lata na rozstrzygnięcie, które właśnie zapadło.

Uważamy, że decyzja ta jest krzywdząca i służy zaspokojeniu potrzeb materialnych podmiotów zamiast rozwojowi regionu. Zrobimy co w naszej mocy by kontynuować pracę w tym miejscu, które dla nas, naszych pracowników oraz osób bliskich Stacji Turystycznej Orle – jest naprawdę wyjątkowe.

W najbliższym czasie pokażemy w mediach całą wyjątkowość Orla oraz osób z nim związanych. Stacja to ponad 30 lat wspólnego działania, wspólnych wspomnień, które wzbogacają życie każdego z Nas i świadczą o niezwykłości tego miejsca.

Prosimy i liczymy z całego serca na Państwa wsparcie w działaniach służących zachowaniu i dalszego twórczego rozwoju niezwykłego dziedzictwa Stacji Turystycznej Orle w Szklarskiej Porębie.

Petycja w obronie Stacji Turystycznej Orle

Na stronie https://www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_stacji_turystycznej_orle opublikowana została już kierowana do władz Lasów Państwowych petycja, którą można podpisać. Oto jej treść:

Drodzy Przyjaciele, Goście, Miłośnicy Gór Izerskich i Stacji Turystycznej ORLE,

z wielkim smutkiem i niepokojem informujemy, że Nadleśnictwo Szklarska Poręba ogłosiło przetarg na dzierżawę budynku Schroniska Orle – miejsca, które od ponad 30 lat z pasją tworzymy, rozwijamy i prowadzimy z myślą o Was oraz o dziedzictwie kulturowym Gór Izerskich.

Przez ostatnie lata prowadziliśmy intensywne zabiegi i rozmowy z przedstawicielami Lasów Państwowych, starając się o zawarcie nowej umowy dzierżawy. Mimo ogromnych starań, licznych pism i spotkań – a także pokrywania wysokich kosztów za bezumowne korzystanie z obiektu w czasie, gdy oczekiwaliśmy na decyzję (w sumie ponad 3 lata) – nie doszło do porozumienia. Dziś dowiadujemy się, że nasz dom – Stacja Turystyczna ORLE – zostaje wystawiony w przetargu, w którym jedynym kryterium wyboru ma być cena (punkt 16 ogłoszenia: „Jedynym kryterium oceny ofert jest cena zaoferowana za dzierżawę…”).

Nie godzimy się na takie traktowanie dorobku, tradycji i wartości, jakie przez dziesięciolecia tworzyliśmy z lokalną społecznością, turystami i artystami.

ORLE to nie tylko miejsce noclegowe i bufet. To żywa historia regionu, przestrzeń kultury i edukacji. To tu odbywają się:

  • Wystawy szerokiego kręgu artystów z różnych dziedzin twórczej aktywności
  • Koncerty
  • Prezentacje
  • Prelekcje i spotkania związane z wyjątkowym bogactwem obszaru Gór Izerskich i polsko-czeskiego pogranicza

Dużą popularnością i renomą cieszą się cykliczne wydarzenia współorganizowane przez gospodarzy Stacji Turystycznej Orle z Towarzystwem Izerskim i innymi podmiotami takie jak: Magiczna Noc Świętojańska, Narciarski Bieg Izerski, Narciarski Bieg Retro, Izerska Majówka, Rowerowy Rajd Retro, Pożegnanie Lata, Pieszy Turystyczny Rajd Retro „Flanela”, listopadowe spotkania bluesowe z okazji Dnia Niepodległości, Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu i inne.

Rozwijana jest szeroka działalność edukacyjna w oparciu o Izerski Park Ciemnego Nieba oraz walory przyrodnicze i turystyczne okolic. W sumie daje to rocznie około 10 warsztatów, prelekcji, akcji, w tym sprzątania szlaków.

Zamiast kontynuować współpracę z obecnym dzierżawcą, który przez ponad 30 lat budował miejsce z sercem, poszanowaniem oraz pasją, Lasy Państwowe decydują się na przetarg kierowany wyłącznie logiką zysku.

Mimo wielokrotnych prób porozumienia, także w kwestii potrzebnych remontów (w tym przedstawienia projektu oczyszczalni ścieków, wielu ustnych i pisemnych propozycji ulepszeń), nasze starania zostały zignorowane. Czekaliśmy dwa lata na decyzję, której konsekwencje mogą zburzyć dekady ciężkiej pracy i zaangażowania bezpowrotnie niszcząc tworzony mozolnie klimat górskiego schroniska.

Domagamy się:

  • wstrzymania ogłoszonego przetargu,
  • powrotu do rozmów o uczciwej i przejrzystej długoletniej dzierżawie
  • stworzeniu możliwości do inwestowania, gdyż do tej pory dzierżawca, jednocześnie inwestor, nie uzyskiwał zgody na ratowanie i poprawę stanu technicznego nieruchomości
  • uznania wartości społecznej, historycznej i kulturowej, jaką Stacja Turystyczna ORLE wnosi w życie regionu i jego gości w obecnym kształcie (w tym z unikalnym wystrojem)

Liczymy na Wasze wsparcie – podpis, udostępnienie, dobre słowo. Razem możemy więcej.

Z wyrazami wdzięczności i nadziei, z turystycznym pozdrowieniem,

Zespół Stacji Turystycznej ORLE i przyjaciele.

Ilustracja: Fb / Stacja Turystyczna ORLE

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

451620318

Zgłoś za pomocą formularza.