– Dziękuję całemu zespołowi na czele z dziekan dr Magdaleną Baczyńską wraz z kierownikiem katedry dr Elżbietą Zieją, a także gratuluję całemu zespołowi kierunku Pedagogika o specjalności Resocjalizacja z Kryminologią tak doskonale przygotowanego programu studiów o charakterze innowacyjnym, dzięki czemu znalazł się on w elicie naszego kraju – gratulowała dr Wioletta Palczewska, rektor KPSW.
W VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością”, organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC startowało prawie 600 kierunków z uczelni z całej Polski. Jeleniogórska KPSW znalazła się w czołówce finalistów.
-Na to wyróżnienie złożyło się wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że współpracujemy z ekspertami zewnętrznymi, m.in. z policją, z pracownikami ośrodków penitencjarnych czy resocjalizacyjnych. To również zasługa nowoczesnego, innowacyjnego, dopasowanego programu kształcenia i niewątpliwie atrakcyjnej bazy dydaktycznej – wylicza dziekan dr Magdalena Baczyńska.
Dr Elżbieta Zieja podkreśla, że to są studia głównie praktyczne. Studenci mają zajęcia w znakomicie wyposażonym laboratorium. Ćwiczenia i wykłady prowadzą specjaliści m.in. doświadczeni policjanci z wydziałów prewencyjnego, kryminologii, dochodzeniowo-śledczego. Zajęcia ma także psycholog policyjny.
– Przygotowaliśmy dobrze wyposażoną pracownię kryminalistyczną. Mamy mikroskopy stereoskopowe, wariograf, walizki oględzinowe. Staramy się, aby nasi studenci potrafili praktycznie zbierać ślady osmologiczne, daktyloskopijne czy też traseologiczne – mówi dr Zieja. Uczelnia przygotowuje także studentów do do przyszłej pracy z dziećmi niedostosowanymi społecznie.
– Współpracujemy z KPSW, dzięki czemu studenci mają okazję do zdobycia wiedzy praktycznej, a my jako policja pozyskujemy nowych funkcjonariuszy – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.
Zainteresowanie studiami na kierunku Pedagogika ze specjalnością Resocjalizacja z Kryminologią cieszą się dużym zainteresowaniem. Studenci rekrutują się głównie z klas mundurowych, które prowadzą licea w okolicy Jeleniej Góry m. in. w Piechowicach. Studia trwają 6 semestrów w wymiarze 1800 godzin (bez praktyk zawodowych) i kończą się licencjatem. Absolwenci mogą liczyć na pracę mogą w policji, areszcie śledczym, ABW czy placówkach resocjalizacyjnych. KPSW idzie za ciosem i przygotowuje się do udziału w kolejnej edycji konkursu „Studia z przyszłością” zaplanowanej na październik.