24 czerwca 2025 roku, w godzinach od 9.00 do 14.00, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu, w rejonie szlaku turystycznego w pobliżu schroniska „Dom Śląski”, przeprowadzono rozbudowane ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem wielu służb działających w koalicji na rzecz bezpieczeństwa.
Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy i koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych w sytuacji realnego zagrożenia życia i zdrowia ludzi, zwłaszcza w trudno dostępnych górskich rejonach. W symulacji wzięły udział: Policja, strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze, ratownicy GOPR oraz zespół Pogotowia Ratunkowego.
W trakcie ćwiczeń sprawdzano przyjęte procedury działania w sytuacji zagrożenia pożarem o dużych rozmiarach, oceniano skuteczność komunikacji pomiędzy służbami, testowano systemy łączności, a także doskonalono podejmowanie decyzji i elastyczne zarządzanie siłami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.







Scenariusz ćwiczeń zakładał, że dwóch nieznanych sprawców podczas przebywania na szlaku turystycznym zachowuje się agresywnie wobec innych turystów, prawdopodobnie będąc pod wpływem alkoholu. Mężczyźni odpalali race i flary, wrzucając je w kosodrzewinę, co w warunkach suszy mogło doprowadzić do powstania poważnego pożaru. W ostatnim czasie odnotowano wzmożoną aktywność grup pseudokibiców organizujących wspólne wycieczki w góry, co stanowiło dodatkowy element ryzyka.
W związku z zagrożeniem oraz dużym natężeniem ruchu turystycznego (szacunkowo około 100 osób w rejonie „Domu Śląskiego”), ćwiczenia miały charakter złożony i wymagały pełnej mobilizacji wszystkich służb.


Po zakończeniu ćwiczeń, w drodze powrotnej, funkcjonariusze Policji zostali zatrzymani przez turystów, którzy natknęli się na zagubionego ośmioletniego chłopca. Dziecko, wystraszone i zdezorientowane, poinformowało, że zgubiło się podczas wędrówki na Śnieżkę i nie potrafi odnaleźć rodziców. Nie miało przy sobie telefonu i nie znało numeru kontaktowego do opiekunów. Ustalono, że chłopiec pochodzi z województwa opolskiego i przebywał w górach z rodziną.
Dzięki szybkiej reakcji policjantów oraz natychmiastowemu uruchomieniu kanałów informacyjnych pomiędzy służbami uczestniczącymi w ćwiczeniu, udało się odnaleźć numer telefonu do ojca dziecka. Skontaktowano się z nim i ustalono miejsce spotkania. Funkcjonariusze bezpiecznie przekazali chłopca rodzicom w rejonie
schroniska „Samotnia”. Rodzice byli niezwykle wdzięczni za pomoc i szybkie działania służb.
Przeprowadzone ćwiczenia potwierdziły skuteczność przyjętych procedur oraz profesjonalizm służb w reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Incydent z udziałem zagubionego dziecka pokazał również, że funkcjonariusze pozostają czujni i pomocni nawet poza formalnym zakresem ćwiczeń. Tego typu działania są nie tylko niezbędnym elementem przygotowania służb do realnych zagrożeń, ale także świadectwem ich zaangażowania i gotowości do niesienia pomocy w każdej sytuacji.
Fot. i info. KMP Jelenia Góra (Edyta Bagrowska)