Dlaczego tak mało kobiet widzimy w polityce, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach? Jak można to zmienić? – o tym będą między innymi dyskutować jutro (5 września) uczestniczki i uczestnicy debaty „Polityka z perspektywy kobiet”. Debata rozpocznie się o godz. 17.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji im.Bogdana Nauki w Cieplicach.

Na całym świecie na stanowiskach politycznych jest znacznie mniej kobiet niż mężczyzn, a dysproporcje są szczególnie widoczne w przypadku wyższych stanowisk. W Polsce w początkowych latach transformacji udział kobiet w polityce był mocno ograniczony  i od wielu lat Polska plasuje się dość nisko w rankingu państw europejskich biorąc pod uwagę ogólne wskaźniki równości a w szczególności pozycję kobiet w polityce. Z tego powodu Lewica we współpracy z Fundacją Rozwoju Samorządności i Edukacji – „Liber” postanowiła zorganizować debatę „Polityka z perspektywy kobiet”. Patronat nad nią objął poseł Robert Obaz.

4 lata temu, dokładnie 28 listopada 2018 roku świętowaliśmy sto lat praw wyborczych Polek. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej, tym samym ustanawiając prawo wyborcze dla wszystkich. Już rok później podczas pierwszych wyborów w II RP osiem kobiet uzyskało mandat poselski. Był to niewątpliwy sukces okupiony wieloletnią walką emancypantek. Od dekad prawa wyborcze – obok dostępu do edukacji – pozostawały na szczycie listy postulatów wysuwanych przez Polki, które wiedziały, że dopiero na tej podstawie można budować równe społeczeństwo. Wykształcenie dawało kobietom zawód, niezależność finansową, szansę na rozwijanie talentów i pasji. Możliwość głosowania i kandydowania w wyborach – realny wpływ na prawo i politykę, a dzięki temu współtworzenie państwa. Dlatego więc debata „Polityka z perspektywy kobiet” jest tak ważna i tak potrzebna – mówi Robert Obaz.

Na całym świecie na stanowiskach politycznych jest wciąż znacznie mniej kobiet niż mężczyzn, a dysproporcje są szczególnie widoczne w przypadku wyższych stanowisk. W Polsce w początkowych latach transformacji udział kobiet w polityce był mocno ograniczony i od wielu lat Polska plasuje się dość nisko w rankingu państw europejskich biorąc pod uwagę ogólne wskaźniki równości a w szczególności pozycję kobiet w polityce. Dziś stosunek kobiet do mężczyzn w polskim parlamencie wynosi 29 procent do 71 procent, co przekłada się na 131 mandatów poselskich, które piastują kobiety. -Mam nadzieję, że nadchodząca debata przyczyni się do tego, że kobiety znajdą dla siebie przestrzeń w polityce do działania i z chęcią będą się w nią angażować- dodaje poseł.

Uczestniczki debaty

A

Anita Kucharska-Dziedzic kończyła Literaturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest posłanką na sejm RP a także wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy. Od ponad 20 lat prowadzi lubuskie stowarzyszenie „BABA”. Wspiera kobiety na wszystkich polach ich działalności i aktywności, a także czynnie przeciwdziała dyskryminacji kobiet oraz przemocy domowej i seksualnej. Jedna z autorek projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu. Laureatka wielu nagród za działalność społeczną. Swoją polityczną przygodę zaczęła z zielonogórskim Ruchem Miejskim, z ramienia którego była radną Zielonej Góry. Szczęśliwa żona Piotra i dumna mama Antka.

Klaudia Jachira bezpartyjna posłanka będąca w klubie KO, aktorka i lalkarka po PWST Wrocław, swoją drogę do polityki zaczynała w Internecie od satyrycznych i publicystycznych filmików krytykujących obecną władzę. Na portalu crowdfundingowym przeprowadziła udaną zbiórkę na lalkę prezesa, z którą jeździła po Polsce ze swoim programem satyrycznym. W 2019 roku dostała się do Sejmu, gdzie nieustanie patrzy władzy na ręce. Nie boi się mówić, co myśli, a gdy władza ogranicza debatę i knebluje usta wyraża swój sprzeciw niemymi protestami. Na co dzień w Sejmie zajmuje się ochroną środowiska, walką o prawa kobiet, osób lgbt, uchodźców. Jest liberalna gospodarczo, co czasem daje wyraz głosując przeciwko przeciwko rozdawnictwu. Jej najważniejszą wartością jest Wolność. Prywatnie marzy o psie, uwielbia spotkania z przyjaciółmi, spacery z audiobookiem oraz długie wycieczki rowerowe wśród natury.

Hanna Gil-Piątek posłanka na Sejm RP z Łodzi. Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 i wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Członkini Komisji Infrastruktury, wcześniej również Komisji Finansów Publicznych i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Miast. Związana z Kongresem Ruchów Miejskich i Kongresem Kobiet. Zawodowo doradzała miastom w programach rewitalizacyjnych, stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Elżbieta Zakrzewska 2018 roku burmistrzyni Miasta Kowary. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektorki SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSW w Jeleniej Górze. W latach 2000-2008 sprawowała funkcję dyrektorki SPZOZ w Bogatyni. Wójt Gminy Mysłakowice w latach 1990-1998. Doświadczona samorządowczyni. Z wykształcenia magister ekonomii Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu oraz absolwentka studiów doktoranckich III stopnia w dyscyplinie Ekonomia w dziedzinie nauk ekonomicznych na UE we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Ponadto członkini Narodowej Rady Rozwoju oraz Rady ds. Samorządu Terytorialnego. Przewodnicząca Zarządu Związku Gmin Karkonoskich, kanclerz Bractwa Strzeleckiego Ziemi Jeleniogórskiej. Członkini honorowa oraz założycielka Stowarzyszenia Amazonek Bogatynia, członkini Zarządu Stowarzyszenia Jelenia Góra Cieplice „Pomagamy”.

Mariola Szczęsna burmistrzyni Lwówka Śląskiego od 2014 roku. Do 2014 roku, przez okres 15 lat była sołtysem wsi Mojesz (Gmina Lwówek Śląski). 2010–2014 radna Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne zdobyte na kierunku zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Ukończyła studia podyplomowe w kierunku psychologii społecznej. Członek Zarządu Wojewódzkiego PSL oraz Członek Rady Naczelnej PSL Od 2006 pełniła funkcję delegata wojewódzkiego Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. W 2012 została uhonorowana wyróżnieniem PSL – „kryształową koniczynką”, która jest nagrodą dla najaktywniejszych liderów Dolnego Śląska na obszarach wiejskich. Założycielka stowarzyszenia „Srebrna Dolina”, dzięki któremu pozyskiwała fundusze unijne na promocję gminy i regionu, a także jedna z założycieli Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania – „Partnerstwo Izerskie”.

Anna Korneć-Bartkiewicz -jeleniogórzanka, mama 8-letniej córki, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, magister politologii. Stypendystka programu Socrates/Erasmus na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Od 2018 roku radna Rady Miejskiej Miasta Jelenia Góra. Zawodowo związana z branżą turystyczną, menadżer obiektów hotelowych i sportowych. Odpowiedzialna za wprowadzenie na rynek usług turystycznych dwóch wysokiej klasy obiektów hotelarskich oraz obiektów rekreacyjnych. Obecnie pełnomocniczka Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu kieruje oddziałem Funduszu na terenie byłego województwa jeleniogórskiego. Zapalona miłośniczka turystyki górskiej.

Ewelina Szynkler -magister Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Samorząd to jej praca i pasja. Zawodowo związana z administracją samorządową najpierw szczebla powiatowego, przez blisko 20 lat pracowała w Starostwie Powiatowym w Jaworze, obecnie pracuje w Urzędzie Miejskim w Jaworze. Doświadczona samorządowczyni i społecznica. Angażuje się w wiele inicjatyw na rzecz kobiet i zwierząt. Radna VI, VII i VIII kadencji Rady Miejskiej w Jaworze w latach 2010 – 2019. Od roku 2014 do 2019 sprawowała funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Jaworze W latach 2019 – 2022 pełniła funkcję Zastępcy Burmistrza miasta Jawora. W 2017 roku Gazeta Wrocławska przyznała jej tytuł „Kobiety wpływowej”, a w 2018 uzyskała tytuł najlepszej radnej w plebiscycie „Radny na Medal”.

Debatę poprowadzi dr Paweł Greń z Uniwersytetu Jana Wyrzykowskiego w Polkowicach. Jak zapewnia poseł Robert Obaz, w trakcie debaty będzie można zadawać pytania zgromadzonym uczestniczkom.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.