Do końca roku zostały nieco ponad dwa miesiące. Wkrótce czekają nas dwa długie weekendy, a jedno ze świąt przypada w sobotę, co otwiera prawo do odebrania dodatkowego, wolnego dnia. Już teraz warto zaplanować urlop tak, aby wydłużyć czas na wypoczynek.
Listopad pozwoli odpocząć
Przed nami dwa święta, które zgodnie z zapisem w ustawie zwalniają nas z obowiązku wykonywania pracy. 1 listopada obchodzimy w Polsce dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w poniedziałek. Oznacza to, że pierwszy weekend tego miesiąca zostanie wydłużony o jeden dzień.
Kilka dni później, 11 listopada, świętować będziemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponieważ jest to również dzień, który ustawodawca odgórnie określił jako wolny od pracy, w przedostatnim miesiącu roku możemy zaplanować aż dwa długie weekendy. Najbliższe Święto Niepodległości wypadnie w czwartek. Aby zapewnić sobie czterodniowy wypoczynek, wystarczy w piątek 12 listopada dobrać jeden dzień urlopu.
Niekorzystnie wypadnie Boże Narodzenie
W tym roku niefortunnie złożyło się, że 25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, wypadają w sobotę i niedzielę. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Dobrą wiadomością jest jednak, że zgodnie z prawem za dzień świąteczny przypadający na sobotę, pracodawca zobowiązany jest wyznaczyć wolne w innym terminie. Niestety to od szefa zależy, kiedy dokładnie obowiązek ten zostanie zrealizowany. Jeśli jednak przekonamy pracodawcę, aby przychylił się do naszej propozycji, możemy wykorzystać dodatkowy dzień wypoczynku np. wypełniając wspomnianą wyżej lukę 12 listopada. Ponadto warto rozważyć też zaplanowanie tego przywileju na 31 grudnia. To umożliwiłoby czterodniowe leniuchowanie, ponieważ kolejny dzień roboczy wypadałby wówczas dopiero w poniedziałek 3-go stycznia.
Długie weekendy w 2022 roku
Przyszły rok przyniesie wiele okazji do wydłużonych weekendów. Dobierając tylko jeden dzień urlopu, czterodniowym wypoczynkiem będziemy mogli cieszyć się aż cztery razy:
– 6 stycznia, czwartek, święto Trzech Króli;
– święto Konstytucji 3 maja, wtorek;
– 16 czerwca, czwartek, Boże Ciało;
– 1 listopada, wtorek, Wszystkich Świętych.
Ponadto również cztery razy weekend wydłuży się do trzech dni z powodu świąt przypadających w poniedziałek lub piątek:
– 17 i 18 kwietnia, niedziela i poniedziałek wielkanocne;
– 15 sierpnia, poniedziałek, Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny;
– 11 listopada, piątek, Święto Niepodległości;
– 25 i 26 grudnia, niedziela i poniedziałek, Boże Narodzenie.
News4Media/ fot. iStock
1 Komentarz
Jakie wolne ? Idzie inflacja ,drożyzna ,brak inwestycji w gospodarkę ,jest tylko wysysanie kasy .Ciemny lud wybrał szaleńców .