Serwis internetowy Tuwartomieszkać.pl opublikował ostatnio ciekawe zestawienie dużych i średnich miast, w których dba się o ład przestrzenny i architektoniczny. W tym zestawieniu Jelenia Góra znalazła się na bardzo wysokim drugim miejscu.
Dlaczego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest ważny?
„Dlatego, że tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. Tam, gdzie planów nie ma, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje są dość uznaniowe. Tam, gdzie planów nie ma, samorządy mają mniej narzędzi, by nie ulec presji tych deweloperów, którzy budują na zasadzie: jak najwięcej wycisnąć z działki (nie dbając o to, czy budynek pasuje do otoczenia, czy nie jest zbyt duży, czy jest wystarczająco dużo terenu do rekreacji i miejsc parkingowych itd.). To brak planów zagospodarowania przestrzennego prowadzi do sytuacji, w których np. między domy jednorodzinne wciska się bloki – czytamy w publikacji.
„Reasumując: im większa część powierzchni miasta jest objęta lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, tym lepiej. Bo od tego zależy, czy miasto będzie mieć ładną, harmonijną i spójną zabudowę czy będzie zabudowywać się chaotycznie i brzydnąć.”
W zestawieniu uwzględniono 66 największych polskich miast (miasta na prawach powiatu). Pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Chełm, Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość, Żory – 100 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego.
Na drugim miejscu jest Jelenia Góra – 99 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego.
Legnica została sklasyfikowana na 25 miejscu (44 procent). Wałbrzych zajął 40 miejsce (22 procent). Zestawienie zamyka Radom – 16 procent.
Całą publikację można przeczytać pod linkiem:
https://tuwartomieszkac.pl/artykuly/najlepiej-zaplanowane-polskie-miasta/