Termin „ekoinnowacja” odnosi się do wszystkich form innowacji, które stwarzają szanse dla przedsiębiorstw oraz przynoszą korzyści środowisku naturalnemu. Koncepcja ekoinnowacyjności pojawiła się już w latach 90., ale w Polsce dopiero teraz zyskuje prawdziwą popularność. Do jej powstania przyczyniły się głównie wzrost świadomości ekologicznej oraz dostrzeżenie możliwości, jakie daje ekobiznes.

– Ekoinnowacyjność opłaca się firmom – zauważa Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Nowatorskie technologie i usługi w tym zakresie powodują, że przedsiębiorstwa stają się bardziej konkurencyjne na rynku i obniżają koszty utrzymania. Do tego przetwarzanie surowców wtórnych, jako jedna z dziedzin, w której przejawiają się ekoinnowacje, oznacza tańsze pozyskiwanie materiału niezbędnego do wytwarzania kolejnych produktów.

Auta jak nowe

Istniejący od prawie trzydziestu lat warsztat Auto-Naprawa Auto-Handel Andrzej Giera z Jawora zajmuje się konserwacją i naprawą pojazdów. Dzięki dotacji unijnej firma wprowadziła na rynek nową usługę – Smart Repair, która polega na błyskawicznych naprawach drobnych szkód parkingowych. Wiele z tych wgnieceń można naprawić szybko i bez lakierowania, a nawet gdy naruszona powłoka wymaga naniesienia nowego lakieru, można to zrobić punktowo, a nie na całej powierzchni. Każdorazowo taki proces będzie trwał kilkadziesiąt minut, a nie jak do tej pory 1–2 dni. W czasach, gdy auto jest niezbędne do funkcjonowania wielu rodzinom i przedsiębiorstwom, szybszy i tańszy proces naprawczy pojazdów przyciąga nowych klientów. Poza tym nowa usługa opracowana przez warsztat samochodowy z Jawora jest bardziej ekologiczna i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego chociażby przez to, że używanych jest mniej środków chemicznych.

Platyna z katalizatora

Innym przykładem ekoinnowacyjnej działalności z Dolnego Śląska jest firma KAT-RECYKLING ze Świdnicy, która zajmuje się odzyskiwaniem metali szlachetnych ze zużytych katalizatorów. Zużyte katalizatory samochodowe, w których znajdują się metale szlachetne, takie jak platyna, pallad czy rod, są niezwykle atrakcyjnym przedmiotem do recyklingu. Przerobienie dwóch ton starych katalizatorów pozwala uniknąć wydobycia 150 ton rudy i całego szeregu etapów następczych, prowadzących do otrzymania czystego metalu. Pozwala też uzyskać 1–3 kg platyny!

Świdnicka spółka wdrożyła nowatorską technologię recyklingu, która m.in. umożliwia odzyskiwanie metali szlachetnych bez zbędnych strat materiału.

Patenty i zatrudnienie

W sumie prawie 250 dolnośląskich przedsiębiorstw realizuje ekoinnowacyjne projekty. Ich wartość przekracza 428 mln zł, z czego 153 mln zł to unijne dofinansowanie. W efekcie wprowadzonych zostało ponad 200 innowacji procesowych oraz 270 produktowych, zgłoszono 12 patentów, a prawie 360 osób znalazło zatrudnienie.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych w ramach programu regionalnego znajdziecie na stronie: http://rpo.dolnyslask.pl/ 

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.