Co szósta złotówka z programu regionalnego dla naszego województwa trafia do firm. I nie można się dziwić – przedsiębiorczość powoduje, że region się rozwija, a mieszkańcy mają pracę. Jeśli do tego firmy stawiają na innowacje – łatwiej im osiągnąć sukces.
– Stają się konkurencyjne na rynkach polskim i zagranicznych, ich usługi i produkty są pożądane przez kontrahentów, rozbudowują swoje procesy technologiczne i parki maszynowe – wymienia zalety innowacyjności Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Dlatego wspieramy dolnośląskie przedsiębiorstwa, chcemy aby były w jak najlepszej kondycji, bo to jest motorem gospodarki. Szczególnie teraz, kiedy pandemia zmieniła nasze życie, to wsparcie jest szczególnie ważne.
Pomoc na starcie
Warto zapamiętać nazwę InQUBE. Jest to istniejący od niespełna dwóch lat inkubator przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Przestrzeń co-workingowa i biurowa zarządzana przez uczelnię gwarantuje bezpośredni dostęp do akademickiej i biznesowej wiedzy specjalistów z różnych dziedzin.
InQUBE działa niemal w centrum miasta. W wyremontowanym budynku campusu powstało 26 nowocześnie wyposażonych biur, 100 miejsc do pracy i spotkań biznesowych, 5 sal konferencyjnych, strefy relaksu, strefa eat&meet. Idealne warunki dla firm start-upowych, freelancerów, zespołów projektowych czy przedstawicielstw firm.
– Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub start-upy mogą u nas skorzystać z indywidualnych konsultacji biznesowych, księgowych i podatkowych online. Prawdziwą wartością organizowanych przez nas wielu webinarów i konsultacji, jest fakt, że nasi prelegenci to fachowcy, którzy odnieśli wymierny sukces w biznesie – mówi Patrycja Modrzejewska, dyrektor inQUBE – Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne i otwarte dla uczestników spoza Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wystarczy się zarejestrować na naszej stronie.
Większa produkcja
Dobry przykładem innowacyjności w biznesie jest niewielka firma budowlana Mikołajczyk Zbigniew Piotr z Milicza. Początkowo sprzedawała ona przede wszystkim betonowe prefabrykaty. Z czasem poszerzyła ofertę o usługi związane z robotami ziemnymi, inżynieryjnymi, wyburzeniowymi oraz drogowymi. Pozyskana z Unii dotacja pozwoliła na wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji betonu i rozpoczęcie produkcji innowacyjnych obciążników siodłowych i pierścieniowych do budowy gazociągów. Firma zwiększyła zatrudnienie, a jej klientami w większym zakresie mogły stać się podmioty budujące gazociągi w Polsce.
Słodkie wypieki i szybkie naprawy
Bez inwestycji nawet małym, rodzinnym biznesom, np. piekarniom czy warsztatom samochodowym, trudniej byłoby się rozwijać i konkurować o klienta z innymi przedsiębiorstwami z branży. Dzięki funduszom unijnym swoją szansę wykorzystały Piekarnia-Cukiernia Stankiewicz i spółka, działająca od ponad czterdziestu lat w Jeleniej Górze, oraz Auto Naprawa Handel Andrzej Giera z Jawora. Ta pierwsza firma kupiła nowoczesne wyposażenie i ulepszyła proces technologiczny wypieków słodkości, ta druga uruchomiła stanowisko do szybkich – trwających godzinę/dwie – napraw samochodów, co oszczędziło czas klientów i sprzyja środowisku naturalnemu.
Patenty i praca
W ostatnich latach ponad 120 przedsiębiorstw postarało się o dotację unijną na rozwój innowacji. Wartość wszystkich projektów przekracza 308,5 mln zł, z czego aż 177,6 mln to wkład z UE. Dzięki temu udało się m.in. opracować 50 patentów, a prawie 200 osób znalazło zatrudnienie.