Gęsta krew najczęściej jest skutkiem odwodnienia. Może też wskazywać na różne choroby, np. trombofilię, co wymaga szerszej diagnostyki. Sama gęsta krew nie daje żadnych objawów. Jeśli powstaje na skutek choroby, towarzyszy temu szereg dolegliwości, np. ból głowy, przewlekłe zmęczenie, świąd skóry.

Gęsta krew – możliwe przyczyny 

Ludzka krew składa się z białka, komórek, elektrolitów i wody. Składniki te warunkują jej gęstość, a niedostateczna ilość jednego z nich może przyczynić się do zagęszczenia krwi. Stan ten wykrywany jest podczas rutynowego pobierania krwi. Jakie są przyczyny zbyt gęstej krwi? Zwykle zjawisko to powstaje na skutek odwodnienia lub przetrenowania. Do czasowego zagęszczenia krwi dochodzi również u osób przebywających w warunkach wysokogórskich, powyżej 2500 m n.p.m. Wśród innych przyczyn wskazuje się m.in. na: nadmiar krwinek czerwonych, nadmiar białek osocza, nadkrwistość (spowodowaną paleniem papierosów), trombofilię (nadkrzepliwość wrodzona lub nabyta), choroby autoimmunologiczne, choroby reumatoidalne, ciąża, otyłość połączoną z całkowitym brakiem aktywności fizycznej. 

Gęsta krew i konsekwencje dla zdrowia

Przedłużający się stan zagęszczenia krwi może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Zjawisko prowadzi m.in. do zakrzepicy żył lub zatorów tętniczych. Najpoważniejszym skutkiem zagęszczenia krwi jest zatorowość płucna, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Szczególnie niebezpieczna gęsta krew jest dla kobiet w ciąży. W wyniku powstawania zatorów w żyłach może dojść do poronienia lub obumarcia płodu. 

Zagęszczenie krwi spowodowane odwodnieniem lub przetrenowaniem nie powoduje żadnych objawów. Gdy jednak dochodzi do tego na skutek chorób, wówczas mamy do czynienia z zespołem objawów w postaci: zawrotów i bólu głowy, duszności i bólu w klatce piersiowej. Chory dodatkowo odczuwa przewlekłe zmęczenie, senność i apatię. U niektórych osób pojawia się także charakterystyczny świąd skóry. W skrajnych przypadkach dochodzi do omdlenia, krwioplucia, zaburzenia mowy i widzenia, a te prowadzą do zawału serca lub udaru mózgu. 

Diagnostyka i leczenie problemu gęstej krwi

Diagnostyka zjawiska gęstej krwi powinna zawierać szeroki pakiet badań pozwalających określić stan zdrowia pacjenta. Są to np.: test agregacji płytek krwi, test łączenia trombocytów, badanie MPV oraz morfologia.

Leczenie problemu gęstej krwi zależy przede wszystkim od rodzaju czynnika, który doprowadził do tego zjawiska. W przypadku odwodnienia lub przetrenowania kluczowe jest nabycie nawyku wypijania w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody. Osoby otyłe powinny wprowadzić do codziennej rutyny regularny ruch i zadbać o pełnowartościową dietę. Problem gęstej krwi o podłożu chorobowym leczony jest poprzez podanie pacjentowi preparatów z heparyną, która rozrzedza krew, a następnie wdrożeniu środków farmakologicznych hamujących aktywność rozpoznanej choroby.

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.