Trwa rekrutacja do Grupy Karkonoskiej GOPR, poszukujemy chętnych, którzy tak jak my pasjonują się górami i chcą zaangażować się ochotniczo w naszym stowarzyszeniu. Egzamin i staż kandydacki to pierwsze kroki, aby stać się Ratownikiem GOPR. Czekamy na zgłoszenia do końca lutego – przekazuje GK GOPR.
W dniach 9-10.03.2024r. odbędzie się egzamin wstępny na staż kandydacki składający się z kilku elementów:
– Narciarstwo – 5 ewolucji: pług do zatrzymania, ześlizg w linii spadku stoku i w skos stoku, jazda dowolna, skręt krótki hamujący, jazda terenowa.
– Wycieczka skiturowa – sprawdzenie umiejętności poruszania się na skiturach, kondycja, użycie raków, ogólne przygotowanie.
– Wspinaczka na wędkę na drogach o trudnościach od III do V w skali UIAA.
– Egzamin pisemny z topografii terenu działania Grupy Karkonoskiej.
Wymagania formalne do przystąpienia do egzaminu na staż kandydacki:
– ukończony 18 rok życia,
– minimum średnie wykształcenie,
– podanie o przyjęcie do GK GOPR, zawierające opinię o kandydacie wydaną i potwierdzoną podpisem przez dwóch wprowadzających członków rzeczywistych GOPR,
– CV (Curriculum Vitae) z danymi do kontaktu numer telefonu oraz adres email,
– zaświadczenie lekarskie z Przychodni Medycyny Pracy, zawierające minimalnie zapis o: braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków ratownika górskiego, możliwości wykonywania pracy powyżej 3 metrów, terminie kolejnego badania,
– zaświadczenie o ukończeniu kursu udzielania pierwszej pomocy,
– dwie fotografie.
Termin złożenia dokumentów 29.02.2024r.
Dokumenty należy składać osobiście w siedzibie GK GOPR pod adresem: Stacja Centralna Grupy Karkonoskiej GOPR, Jelenia Góra ul. Sudecka 79, tel: 75 752 47 34.
W razie pytań kontaktuj się telefonicznie lub napisz wiadomość na adres:biuro@goprkarkonosze.pl
Osoby, które złożą komplet dokumentów w wyznaczonym terminie zostaną poinformowane o szczegółach egzaminu za pomocą poczty elektronicznej.
Chętnych, którzy przejdą egzamin czeka staż kandydacki, przygotowujący do górskiej działalności ratowniczej. W pierwszej kolejności niezbędne jest przejście Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Po jego ukończeniu adept będzie już mógł rozpocząć dyżury, inne szkolenia oraz inna działalność związaną z GOPR. Staż kandydacki trwa od dwóch do pięciu lat. W tym czasie niezbędne jest odbycie:
- minimum 240 godzin społecznych na rok w tym 180 godzin dyżurów w stacjach ratunkowych
- szkoleń skałkowych
- szkoleń topograficznych
- szkoleń narciarskich
- szkoleń lawinowych
- szkoleń jaskiniowych
- szkoleń ewakuacji z kolei linowych
Po zaliczeniu powyższych kandydat kierowany będzie na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego.
Fot. i info GK GOPR