W Polsce rodzice masowo decydują się wypisywać dzieci z zajęć religii. Tymczasem aktywiści jednej z organizacji sprawdzili, ile kosztują te lekcje poszczególne regiony. Stworzyli interaktywną mapkę, która wskazuje oficjalne wartości podane przez samorządy.

Wypisują dzieci

Jednym z popularnych haseł wyszukiwanym w internecie wraz z początkiem roku jest pytanie „jak wypisać dziecko z religii?”. Taką decyzję podejmuje obecnie wielu rodziców, którzy nie zgadzają się na przekazywanie katolickich wartości w szkołach. Niektórzy dopatrują się w zajęciach politycznych podtekstów. Jedną z organizacji, która przygląda się tematowi bliżej, jest „Świecka szkoła”. Obywatelska inicjatywa ustawodawcza postuluje m.in., aby lekcje organizowane były jedynie po zebraniu grupy rodziców wyrażających taką chęć. Ponadto domaga się, aby przedmiot ten był umiejscowiony na pierwszym lub ostatnim miejscu w planie.

Stworzyli mapę kosztów

Ta sama organizacja, która namawia rodziców do wypisywania uczniów z zajęć religii, wystąpiła do samorządów w całej Polsce o przekazanie informacji o tym, jakie wydatki wiążą się z ich organizacją. Na uruchomionej do tego celu stronie internetowej możemy sprawdzić kwoty przeznaczane na ten cel. Dane przedstawione są w formie interaktywnej mapy, której zawartość zmienia się w zależności od wybranego kryterium. Stworzony został podział na województwa, gminy, miasta, koszt na jednego ucznia w danym rejonie, koszt na mieszkańca oraz wydatki gminy. Przedstawione wartości dotyczą roku szkolnego 2019/2020.

(…) Dane udało się zebrać od 81% gmin z całej PL. Każdy może kliknąć w swoją miejscowość i sprawdzić… a potem np. porównać to z Budżetem Obywatelskim, którego wartość często jest zbliżona bądź nawet niższa.” – pisał na swoim profilu facebookowym Paweł Nijakowski, który jest zwolennikiem i lokalnym członkiem akcji „Świecka szkoła”.

Gdzie jest najdrożej?

W samej Warszawie ubiegłoroczny budżet na prowadzenie lekcji religii pochłonął 48 milionów złotych. W powiecie stargardzkim i jarosławskim wartość ta wyniosła ponad 1,3 miliona złotych.  W powiecie mieleckim i gnieźnieńskim było to ponad 1,5 miliona złotych. Gmina Elbląg przeznaczyła na ten cel niespełna 224 tysiące złotych, co wydaje się być stosunkowo niewielką kwotą w zestawieniu z innymi miastami.

News4Media/ fot. Screen / https://cenareligii.pl/polska/

2 komentarze

  1. „organizacja, która namawia rodziców do wypisywania uczniów z zajęć religii” ?? Ludzie po prostu mądrzeją. Ile można wierzyć w bzdury i żydowskiego, obrzezanego boga z bliskiego wschodu ? Religia jest oparta na strachu i psychologii tłumu, z nastawieniem na wyzysk. Kończy się to na szczęście.

  2. No, druga sprawa, że kościół jest już na tyle bogaty, że nie potrzebuje wiernych. Dlatego za nic mają oskarżenia o pedofilię, bardziej interesują się egzorcyzmami.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.