Ambitna propozycja kulturalna 63. Września Jeleniogórskiego, tak można podsumować program święta miasta. Takiej kumulacji gwiazd wielkiego formatu pozazdrościć może nam większość duża część miast w Polsce.

Wszystko zaczyna się festiwalem Silesia Sonans, który rozpoczyna już w najbliższy piątek występem Capelli Cracoviensis, która pod batutą Jana Tomasza Adamusa wykona hit muzyki klasycznej „Cztery Pory Roku”. Trzeba jednak zaznaczyć, ze Capella Cracoviensis, to w tej chwili najbardziej dynamicznie rozwijający się polskim zespołem specjalizującym się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Mówiąc kolokwialnie to w tej chwili „najwyższa półka” artystyczna nie tylko w Polsce,a le i w Europie.

Na pewno nie zabraknie melomanów na koncercie Marcina Wyrostka z jeleniogórskimi filharmonikami (1 września). A to tylko dwie propozycje z bogatej oferty programowej festiwalu.

Kolejne święto muzyki i kolejne gwiazdy. W ramach 20. edycji Krokus Jazz Festiwalu na różnych scenach Jeleniej Góry wystąpią: Leszek Możdżer, Duo Anja Lechner-François Couturier, Shai Maestro, Siema Ziemia , Mateusz Smoczyński , Marcin Wasilewski Trio Erlend Apneseth Trio Chojnacki/Miguła Contemplations Batik Trio: Noumassan Dembelé, Sébastien Beliah, Piotr Malec Maniucha i Ksawery Maciej Obara Frans Petter Eldh presents Koma Saxo.

Ważna uwaga, powoli kończą się bilety na festiwalowe koncerty, co świadczy, że jest w Jeleniej Górze zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia.

W ramach Września Jeleniogórskiego swój jubileusz, 45-lecia, będzie obchodził Zdrojowy Teatr Animacji. Wielki piknik rodzinny zaplanowano na 5 września. W samo południe do Cieplic wjedzie królowa Marysieńka. Później wiele atrakcji dla dzieci i całych rodzin w strefie dla najmłodszych oraz w ekostrefie. Dzień zostanie ukoronowany koncertem Fisz Emade Tworzywo (Muszla Koncertowa), znakomita formacją muzyczną, kojarzona przede wszystkich z braćmi Waglewskimi, najwyższej próby, nowoczesna muzyką elektroniczna, czyli kolejna wielka gratka dla melomanów.

Wrzesień Jeleniogórski będzie obfitował dodatkowo jeszcze w kilka propozycji (Wystawa – „Jelenia Góra i jeleniogórzanie” czy piknik miejski) , a zakończy się 48. Jarmarkiem Staroci i Osobliwości (ostatni weekend września). W centrum Jeleniej Góry zaprezentuje się 500 wystawców (wszystkie miejsca są już wyprzedane). Jeleniogórski jarmark jest już ostatnią tego rodzaju imprezą w Polsce, gdzie swoje „skarby” wystawiają prawdziwi pasjonaci i antykwariusze. To wydarzenie jest wręcz oblegane przez hobbystów z całego kraju, a także zagranicy. Jak zdradził prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podczas konferencji prasowej, zrodził się pomysł, aby jarmark odbywał się dwa razy do roku – na początku czerwca oraz jako finał Września Jeleniogórskiego.

Zaprezentowano także oficjalny plakat Września Jeleniogórskiego. Jego twórca jest Tomasz Wrona pracownik Urzędu Miasta, ale także artystą, grafikiem, twórca murali. Jak mówił autor plakatu jego inspiracją było hasło – młodość w mieście z tradycjami.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.