Antykoncepcja to wszelkiego rodzaju metody, które pozwalają na świadome kontrolowanie płodności kobiety. Stosowanie świadomej antykoncepcji przyczynia się do czerpania przyjemności z seksu, bez większych obaw nieplanowane poczęcie. Jeśli zatem nie planujesz w najbliższym czasie ciąży, powinnaś poznać wszelkie alternatywy, które pozwolą Ci cieszyć się wspólnymi chwilami z partnerem.

Metody antykoncepcyjne najprościej można podzielić na metody mechaniczne i hormonalne, a także doraźną antykoncepcję awaryjną. Każda z metod antykoncepcyjnych podlega ocenie skuteczności jej działania. W tym celu opracowano wskaźnik Pearla. Opracowany został w latach 30 XX wieku przez uczonego Raymonda Pearla. Wskaźnik ten opiera się na badaniu grupy 100 kobiet, które w ciągu roku bardzo uważnie stosują daną metodę oraz określeniu, ile z tych kobiet zaszło w tym czasie w ciążę. Można zatem przyjąć, że im wskaźnik Pearla jest niższy, tym metoda antykoncepcyjna została oceniona za bardziej skuteczną. 

Metody mechaniczne

Metody mechaniczne mają nie pozwolić na przedostanie się plemników do komórki jajowej. Są więc fizyczną barierą uniemożliwiającą dojście do zapłodnienia. Wśród metod antykoncepcyjnych mechanicznych można wymienić:

  • Prezerwatywy – dostępne w każdym sklepie i stacji benzynowej, a także w aptekach. Są bardzo popularne i niezbyt skomplikowane w użytkowaniu. Wystarczy pamiętać, by przed każdym współżyciem prawidłowo założyć prezerwatywę na penisa. Nieocenioną zaletą prezerwatyw jest także ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zapobiegają zakażeniu chorobami wenerycznymi, a także HIV. Oprócz prezerwatyw dla mężczyzn, stosować można także prezerwatywę dla kobiet. Te są o wiele mniej popularne, a także nieco mniej skuteczne. Prezerwatywę kobiecą zakłada się o wiele wcześniej niż jej męskie odpowiednik – powinno się założyć najwcześniej 8 godzin przed stosunkiem a w pochwie powinna pozostać nawet do 6 godzin po nim.
  • Kapturki dopochwowe – nazywane również krążkami antykoncepcyjnymi mają działanie podobne jak prezerwatywa.
  • Diafragma, czyli inaczej błona dopochwowa to metoda bardzo popularna za granicą, mniej popularna w Polsce. Jest łudząco podobna do kapturka dopochwowego, jednak ta powinna być stosowana wraz ze środkiem plemnikobójczym.
  • Środki plemnikobójcze – są to wszelkiego rodzaju chemiczne środki, które uszkadzają plemniki – po kontakcie ze środkiem nie są w stanie już doprowadzić do zapłodnienia. Występują w formie kremu, globulek, żeli oraz innych możliwych do zaaplikowania w pochwie na około 10 do 30 minut przed stosunkiem.

Mechaniczne metody antykoncepcyjne czasami zawodzą. Jeśli tak się stało, masz 72 godziny na przyjęcie antykoncepcji awaryjnej. Jeśli jesteś w potrzebie, poproś o receptę swojego ginekologa lub zamów ją za pośrednictwem serwisu e-recept.

Antykoncepcja hormonalna

Każda z metod hormonalnych dostępnych w chwili obecnej na rynku cechuje się bardzo dużą skutecznością. Dostępna jest jedynie na receptę, przez co konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed dobraniem właściwego preparatu. Jest to najchętniej wybierana metoda wśród kobiet pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, które pozostają w stałych związkach. Skuteczność tej metody antykoncepcyjnej wynika z wywołania zmian w gospodarce hormonalnej. W tabletkach dawki hormonów są niewielkie, jednak nie pozostają one obojętne dla organizmu kobiety. W związku z tym tak ważna jest wizyta u specjalisty, który po dokładnym wywiadzie zdrowotnym oraz badaniu, wybierze najkorzystniejsze rozwiązanie dla danej kobiety.

Antykoncepcja hormonalna dostępna jest w formie tabletek jednoskładnikowych oraz dwuskładnikowych, plastrów hormonalnych, krążków dopochwowych zastrzyków spirali oraz implantów.

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.