Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, czym się kierować kompletując wyprawkę szkolną. Eksperci przeprowadzili test tornistrów.

To nie wygląd powinien decydować o zakupie plecaka lub tornistra do szkoły. Nie obecność postaci z kreskówki ma zaważyć na wyborze. UOKiK, specjalnie przed 1 września, radzi jak prawidłowo podejść do kompletowania wyprawki szkolnej. „Tornister to podstawowy punkt na liście wyprawki szkolnej. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, wytrzymałość oraz przede wszystkim bezpieczeństwo dla kręgosłupa dziecka.” – wylicza prezes UOKiK, Tomasz Chróstny dodając, że specjaliści z laboratorium urzędu sprawdzili właśnie takie szkolne bagaże 10 marek. „Ocenili tornistry pod kątem obecności odblasków, funkcjonalności i wytrzymałości. Sprawdzili też, ile waży każdy model, i czy spody tornistrów są wodoodporne.” – dodaje Chróstny.

Wielki test

Wybrano produkty oferowane zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Wszystkie modele posiadały usztywnione dno oraz plecy, regulowane szelki oraz uchwyt do podnoszenia. Eksperci, oceniając tornistry, opierali się na specjalnej normie (DIN 58124) określającej wymagania wobec takich produktów. Wszystkie testy w laboratorium zostały wykonane w taki sam sposób i w takich samych warunkach w przypadku każdego z badanych przedmiotów. Tornistry przeszły w sumie 190 testów.

W 6 badanych kategoriach przyznaliśmy określoną liczbę punktów. Po zsumowaniu okazało się, że liderem edycji został tornister marki Kayokki. Zaraz za nim na podium znalazła się marka ST. Majewski Bambino oraz Real Madrid.” – informuje UOKiK, a z potestowego raportu można się dowiedzieć, że nawet do tych najlepszych produktów fachowcy mieli zastrzeżenia. Brakowało w nich bp. kieszeni z folią termoizolacyjną na przechowywanie jedzenia, nie miały dodatkowych pasów biodrowych czy piersiowych albo spód bagażu nie był wodoodporny.

UOKiK radzi

Tornister ze sztywną konstrukcją jest zdrowszy dla kręgosłupa i sprzyja prostowaniu się dziecka. Taka budowa chroni też plecy przed uwieraniem, nawet jeśli rzeczy w środku nie są ułożone. Badane modele nie posiadały pasów biodrowych, ale warto pamiętać, że ich obecność pozwala na lepsze rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa dziecka. Jest to szczególnie istotne podczas dłuższego noszenia ciężkiego tornistra.” – tym fachowcy radzą się kierować przy kompletowaniu wyprawki szkolnej. Ale to tylko jeden z ważnych punktów, bo rodzic i uczeń muszą zwrócić uwagę także na:

Zalecana waga tornistra z wypełnieniem, którą uznaje się za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa wynosi 10-15 proc. wagi ucznia, czyli dziecko ważące 40 kg powinno dźwigać nie więcej niż 4-6 kg. Dlatego wybieraj najlżejszy plecak, dostosuj go do wzrostu dziecka i tego, co będzie w nim nosić. Sprawdzaj regularnie wagę i zawartość tornistra, szczególnie młodsi uczniowie często wrzucają tam rzeczy, które nie są niezbędne w szkole, a znacznie zwiększają ciężar na plecach.

Bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły poprawiają odblaski. Są konieczne, jeśli dziecko porusza się poza terenem zabudowanym. Dzięki nim nawet w pochmurne, szare dni będzie z daleka widoczne dla kierowców. Najlepiej, aby tornister lub plecak miał odblaski z tyłu, z boku i na szelkach.

News4Media/fot. iStock

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.