Rozszerzone pory, błyszcząca skóra często na całym obszarze twarzy, uczucie lepkości i nierzadko obecność niedoskonałości – tak zazwyczaj prezentują się cechy charakterystyczne cery tłustej. Wbrew pozorom ten typ cery nie dotyczy jedynie nastolatków, którzy przechodzą okres dojrzewania. Tłusta skóra coraz częściej stanowi problem także wśród dorosłych kobiet, co związane jest w dużej mierze z czynnikami środowiskowymi. Wokół cery tłustej i jej pielęgnacji narosło wiele mitów, które praktykowane często prowadzą do pogorszenia jej stanu. Podstawowym kosmetykiem, o którym w jej przypadku nie należy zapominać, są kremy nawilżające.

Cera tłusta – charakterystyka

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie kremy nawilżające dają tłustej cerze, warto poznać jej podstawowe cechy charakterystyczne. Skóra tłusta bez wątpienia stanowi problematyczny typ cery. Główną przyczyną, przez którą cera staje się tłusta, jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, której początki mają miejsce już w okresie nastoletnim. Cera tłusta to jednak problem także kobiet dorosłych, a nawet tych w wieku dojrzałym. Przyczyna jej występowania w tym czasie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi (głównie nadmierne stężenie progesteronu). Warto jednak pamiętać, że cerę tłustą mogą warunkować także czynniki genetyczne, nieodpowiednia dieta, a nawet niewłaściwa pielęgnacja.

Mimo wszystko warto zauważyć, że ten typ cery posiada także swoje zalety. Nadmiar sebum obecny na jej powierzchni sprawia, że jest ona bardziej odporna na działanie mrozu, wiatru, a także dłużej zachowuje młody wygląd i znacznie wolniej się starzeje. Niemniej odpowiednia pielęgnacja jest w jej przypadku niezwykle istotna.

Cera tłusta – czy trzeba ją nawilżać?

Podstawowym błędem, jaki popełniają niektóre kobiety, które są posiadaczkami cery tłustej, jest jej zbyt agresywne oczyszczanie i często świadome przesuszanie. Niektóre osoby wychodzą nawet z założenia, że kremy nawilżające są jej niezbędne i rezygnują z nich całkowicie. Niestety, postępując w ten sposób, możemy wyrządzić swojej skórze znaczną krzywdę, a nawet ją uszkodzić.

Choć skóra tłusta cechuje się większą odpornością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych niż cera sucha czy też mieszana, jej nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do tymczasowego przesuszenia, a także większej liczby niedoskonałości. Podstawowym błędem w pielęgnacji skóry tłustej jest sięganie po kosmetyki, które charakteryzują się wysuszającym działaniem. Mogą to być żele i pianki, agresywne peelingi, kwasy czy toniki. Bazą tego typu produktów jest bardzo często alkohol etylowy oraz SLS-y, które początkowo dają złudne wrażenie poprawy stanu skóry. Tak naprawdę uszkadzają one ochronną warstwę hydrolipidową, sprawiając, że skóra staje się przesuszona, a w efekcie zaczyna produkować jeszcze więcej sebum.

Kremy nawilżające do cery tłustej

Właściwa pielęgnacja cery tłustej to jedyny sposób, który pozwoli na kontrolowanie ilości sebum, jaką produkują gruczoły łojowe skóry. Do oczyszczania warto sięgać po łagodne emulsje pozbawione alkoholu, a przede wszystkim nie należy zapominać o jej nawilżaniu. W takim razie, które kremy nawilżające sprawdzą się w przypadku cery tłustej? Tłusta skóra to bardzo często skóra z niedoskonałościami, stanami zapalnymi i nadkażeniami bakteryjnymi. Wybierając krem do cery tłustej, warto sięgać po produkt, który nie tylko będzie nawilżał, ale i regulował pracę gruczołów łojowych, wykazywał działanie antybakteryjne oraz keratolityczne. W ten sposób jego właściwości będą zróżnicowane i odpowiednio dobrane do naszych potrzeb.

Kremy do cery tłustej powinny posiadać lekką i szybko wchłaniającą się konsystencję (zapobiega to zatykaniu porów) oraz zawierać następujące składniki:

  • kwas salicylowy;
  • kwas migdałowy;
  • kwas glikolowy;
  • siarkę;
  • cynk;
  • retinol;
  • filtry przeciwsłoneczne;
  • ekstrakty roślinne, np. kwas hialuronowy (mocno nawilża skórę);
  • substancje o działaniu łagodzącym, np. ceramidy, pantenol, alantoinę.

Prawidłowa pielęgnacja skóry tłustej, jak i stosowanie odpowiednich kremów nawilżających sprawia, że produkcja sebum jest pod kontrolą, a sama skóra odzyskuje zdrowy blask.

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.