Teoretycznie nie istnieje żaden nakaz zdejmowania butów noszonych na zewnątrz po wejściu do domu, jednak ze względu na ilość przenoszonych na nich bakterii, w tym także potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia, jest to silnie zalecane. Z drugiej strony chodzenie boso, choć przez preferowane przez niektórych, może sprzyjać przeziębieniu, niemiłemu uczuciu chłodu, albo trudnościom z dopraniem skarpetek. Jakie powinny być domowe buty? Które modele sprawdzają się w tym zadaniu najlepiej?

                   Wybór modeli butów po domu

Najczęściej jako obuwie domowe panie wybierają miękkie kapcie damskie, czyli modele, które zazwyczaj przypominają nieco klapki, lecz ich przednia część cholewki jest w pełni zabudowana, bez tradycyjnego dla klapków wycięcia na palce. Drugą ważną różnicą pomiędzy tymi fasonami jest fakt, że kapcie damskie przeważnie wykonywane są z miękkich materiałów takich jak na przykład tkanina bawełniana albo polar. Kapcie przeznaczone na zimę wykonuje się zwykle z nieco grubszych i cieplejszych materiałów, niż modele letnie.

Female legs in gray slippers on gray background

Wygodne klapki damskie to drugi najczęstszy wybór obuwia po domu. Wykonane są one z tworzywa sztucznego, ewentualnie ze skóry ekologicznej lub naturalnej, a poza miękką podeszwą wyposażone są w gruby pasek, który stabilizuje but i utrzymuje go na stopie. Dostępne są nie tylko proste modele basenowe – dużym zainteresowaniem cieszą się klapki z różnego rodzaju aplikacjami ozdobnymi. Klapki często polecane są jako lepsze od ciepłych kapci obuwie domowe na lato.

Zdarza się, że poza klapkami i tradycyjnymi kapciami, panie chodzą w domu w miękkich balerinach. Buty te mają jedną zaletę, której nie można wymienić przy klapkach ani kapciach – stabilnie trzymają się stopy z każdej jej strony i nie zsuwają się z pięty. Z drugiej strony baleriny nie są polecane paniom, które chodzą po domu w skarpetkach, ponieważ ich połączenie nie jest ani estetyczne, ani wygodne.

                   Jakie powinny być domowe kapcie?

Kapcie czy jakiekolwiek inne buty noszone w domu muszą być przede wszystkim wygodne. Z tego powodu odradza się wybór kapci podwyższanych na obcasie, albo modeli całkowicie zabudowanych, takich jak trampki. Szczególnie osoby, które codziennie wiele godzin spędzają na nogach, stojąc w pracy albo pokonując dalekie dystansy, powinny wybierać możliwie jak najwygodniejsze modele kapci i dać w domu odpocząć swoim stopom. Każdego dnia spędza się co najmniej kilka godzin w domu, a dobór noszonego w tym czasie obuwia może mieć duży wpływ na ogólne poczucie komfortu i zmęczenia stóp.

Buty noszone po domu poza swoją wygodą powinny być także stabilne i nie zsuwać się z nóg. Stabilność buta w dużej mierze wynika z jego kroju oraz dopasowania odpowiedniego rozmiaru. Zbyt małe kapcie codziennie będą tak samo niewygodne, podczas gdy zbyt duże modele ciągle będą się zsuwać i zmieniać swoje ułożenie. Na właściwy dobór rozmiaru warto zwracać szczególną uwagę, zamawiając buty po domu przez internet. W każdym takim przypadku należy sprawdzać tabelę rozmiarów poszczególnych modeli, w których podane są dokładne wymiary co do milimetra. Ważne jest także prawidłowe zmierzenie własnych stóp. Zawsze robi się to na stojąco, a do otrzymanego wyniku dodaje około 5 milimetrów dla pełnej wygody nowych butów.

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.