Miały być już w sierpniu tego roku, ale się nie udało. Teraz pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji podaje nowy termin wydawania Polakom nowoczesnych dokumentów. Tym razem ma być już pewny.

Pierwotnie Polacy mieli się posługiwać nowymi dowodami już od kilkunastu tygodni. W sierpniu miały one wejść do obiegu, ale tuż przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków o wyrobienie dokumentów, cały proces zatrzymano. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zgłosiła swoje zastrzeżenia co do zamówionych przez rząd skanerów linii papilarnych. ABW uznała, że sprzęt nie zapewnia wymaganego bezpieczeństwa danych. W takiej sytuacji trzeba było powtórzyć postępowanie zakupowe i wybrać nowego dostawcę.

Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe, dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych.” – ogłosił we wtorek Janusz Cieszyński, minister w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji. Dodał, że nowy sprzęt przeszedł skomplikowane testy i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.

W takiej sytuacji nie ma przeciwwskazań, aby wyposażyć Polaków w nowy typ dokumentów. Termin, od którego obywatele będą mogli składać wnioski o ich wydanie, to 7 listopada. „To jest niedziela, czyli od poniedziałku tak naprawdę w urzędach ruszą już te nowe dowody.” – uściślił Cieszyński i dodał, że osoba starający się o dokument nowego typu nie zauważy wielkich zmian w procedurze. „Bo będzie wymagane tylko dodatkowo pobranie odcisków palców.” – wyjaśnił.

Palec do czytnika linii papilarnych będzie trzeba przyłożyć dwa razy – podczas składania wniosku oraz przy jego odbiorze, aby mieć pewność, że za każdym razem jest to ta sama osoba. „Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów, więc obywatele są już przyzwyczajeni do tego typu procedury. Wszystkie państwa Unii Europejskiej tego typu procedury wprowadziły.” – wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Nie każdy będzie musiał przyłożyć palec do skanera. Nie będą musiały tego robić dzieci do 12. roku życia. Jednak ich dokument będzie ważny tylko przez pięć lat. W pozostałych przypadkach ważność została ustalona na 10 lat.

Ułatwienie i utrudnienie

Te zmiany sprawią, że osoby mające problem z poruszaniem się, nie będą musiały wybierać się do urzędu. Jego pracownik ze skanerem będzie mógł przyjechać do obywatela, aby pobrać wzór linii papilarnych. Z drugiej strony nie będzie już można złożyć wniosku przez internet.

Czy wraz z wejściem nowych rozwiązań, trzeba wymienić obecne dowody? Nie, takiej potrzeby nie ma. Dokumenty, którymi teraz posługują się Polacy mają określoną ważność. Dopiero po upływie tego terminu, trzeba będzie postarać się o nowy dowód.

News4Media, fot.: gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.