Zanim dotarli do Warszawy, uzyskali specjalne pozwolenie ukraińskich władz na wyjazd z kraju. Muzycy swoimi koncertami chcą opowiedzieć Europejczykom o dramacie Ukraińców.

Najpierw ewakuacja, potem wielogodzinna podróż. Razem z rodzinami. Wszystko po to, żeby wyruszyć w wyjątkową trasę koncertową po Europie. Próby do tego niecodziennego wydarzenia odbywają się w Warszawie.

Grają pierwszy raz, odkąd w ich kraju zaczęła się wojna. Muzycy pojawią się na scenach m.in. w Berlinie, Hamburgu i Dreźnie, żeby opowiedzieć o dramatycznych wydarzeniach, które od niemal dwóch miesięcy niszczą Ukrainę i zabijają Ukraińców. Rozproszeni po całym kraju, w poniedziałek wszyscy członkowie zespołu dotarli do siedziby Polskiego Radia na próby przed wyruszeniem w trasę.

– Bycie prawdziwym i donośnym głosem Ukrainy na świecie to dla nas zaszczyt i odpowiedzialność. W Warszawie nasi muzycy zagrają ze sobą po raz pierwszy od początku wojny – mówiła Anna Stavychenko, dyrektorka wykonawcza Orkiestry.

Koncerty w Warszawie i Łodzi

W Polsce odbędą się dwa koncerty symfoniczne: 21 kwietnia muzycy zagrają w Filharmonii Narodowej w Warszawie, inaugurując jednocześnie europejską trasę. 23 kwietnia pojawią się w Filharmonii Łódzkiej. W repertuarze znajdą się utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do arcydzieł XX wieku.

– Podczas koncertu pod przewodnictwem Luigiego Gaggero usłyszeć będzie można zarówno dzieła Maksyma Berezowskiego, Myrosława Skoryka, jak i Borysa Latoszyńskiego. Nie zabraknie też polskich akcentów: wyjątkowości temu wydarzeniu doda występ wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego, który wykona utwór Henryka Wieniawskiego – zdradza Wojciech Nowak, dyrektor Filharmonii Narodowej.

Pobyt Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej finansowany jest ze środków ministra kultury. Jego organizacją zajęły się Filharmonia Narodowa oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Uczą się siebie na nowo

Choć grają wspólnie od 40 lat, teraz odkrywają się na nowo. Dołączenie do Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej włoskiego dyrygenta Luigiego Gaggero doprowadziło do połączenia dwóch różnych spojrzeń na brzmienie i teksty utworów.

Członkowie orkiestry podkreślają, że szczególnie ważne w jej twórczości jest zachowanie ukraińskiego dziedzictwa muzycznego. W swoje projekty chętnie włącza również dzieci i młodzież.

News4Media/fot. gov.pl / fot. Danuta Matloch

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.