Zmianę nazw czterech ulic proponuje Klub Radnych Bezpartyjnych. Chodzi o ulice, którym patronują radzieccy kosmonauci.

– Z inicjatywy Klubu Radnych Bezpartyjnych do jeleniogórskiej rady miejskiej wpłynął projekt uchwały o zmianie nazw ulic w Jeleniej Górze. Zamiast nazw radzieckich    kosmonautów (Pacajewa, Wołkowa, Gagarina, Komarowa, Dobrowolskiego) radni proponują nazwać ulice imionami  Stanisława Lema,   Hetmana Stanisława Żółkiewicza, Ryszarda Szurkowskiego, Ofiar Tragedii Smoleńskiej,  Janusza Zajdela oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej – przekazuje Hubert Papaj, lider klubu. Tłumaczy ponadto, że to reakcja na agresję Rosji na Ukrainę

– W czasie agresji Rosji na Ukrainie i trwającej tam wojny, dalsze promowanie bohaterów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w naszym mieście nie jest na miejscu – wyjaśnia motywy radny Papaj.

***

Nie oceniając, czy wymienieni kosmonauci są bohaterami, czy raczej ofiarami komunistycznego systemu, warto jednak poznać ich losy (za Wikipedią):

Wiktor Pacajew, Gieorgij Dobrowolski Władysław Wołkow. Cała trójka zginęła podczas tego samego lotu. 6 czerwca 1971 roku wystartowali na pokładzie statku Sojuz 11. Trzyosobowa załoga, jako pierwsza w historii astronautyki, pracowała na pokładzie załogowej stacji orbitalnej Salut 1. 29 czerwca 1971 r., po zakończeniu prac na pokładzie stacji orbitalnej Salut 1, statek kosmiczny Sojuz 11 odcumował od niej i rozpoczął manewr lądowania. Kabina podczas tej operacji uległa rozhermetyzowaniu, a kosmonauci, którzy tak jak w czasie wcześniejszych misji Sojuzów nie posiadali skafandrów, ponieśli śmierć.
Władimir Komarow. Zginął w czasie lotu. Był poważnie brany pod uwagę jako kandydat do pierwszego lotu w kosmos, ale „członek jego dalszej rodziny był wówczas represjonowany”. 23 kwietnia wystartował pierwszym z serii nowych statków kosmicznych Sojuz 1. W trakcie lotu borykał się z problemami technicznymi, a podczas lądowania zawiodły spadochrony modułu lądującego Sojuza, który nie posiadał już żadnych innych możliwości zmniejszenia prędkości opadania, co zakończyło się śmiercią kosmonauty po uderzeniu kapsuły w ziemię 24 kwietnia 1967.
Jurij Gagarin. Pierwszy człowiek w kosmosie. Zginął w katastrofie samolotu treningowego. Według ostatnich ustaleń przyczynę katastrofy był samolot Su-15, odbywający lot testowy na wysokości 10 000 metrów, który zszedł na niższy pułap wbrew procedurze lotu. W wyniku zachmurzenia nie widział samolotu Gagarina i przeleciał niebezpiecznie blisko niego. Prawdopodobnie minął MiG-a o 10-15 metrów. W wyniku tego maszyna, którą pilotował Gagarin, zaczęła obracać się wokół własnej osi,

To już chyba pięć ostatnich z ponad pięciuset jeleniogórskich ulic, placów, parków których patroni wzbudzają kontrowersje. I może nawet sensowna byłaby zmiana czterech nazw (poza Gagarinem), bo zasługi patronów nie są epokowe, a przy tym brak związków z Jelenią Górą i regionem.  Ale nie „za karę”, bo chyba niczym na karę nie zasłużyli.

Fot. z archiwum Nowin

3 komentarze

  1. Parlament powinien wprowadzić dzikoch „moesięcznic” Rozwiązać kiboli zefaszystow ,konfederacje,Ordo Iuri, Odwieszenia kar więzienia dla Ziobro ,Kamińskiego ,Wąsika ,Sąd wojenny na Macierewiczem.

    Uwolnić Polskę od proputinowskich zwolemmoków i odradzającej sie Falangi.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.