Koalicja Obywatelska goni Prawo i Sprawiedliwość w wyścigu po władzę. Robi to skutecznie, bo najnowszy sondaż wskazuje dziesięcioprocentowy skok poparcia. Wygląda na to, że powrót Donalda Tuska do polskiej polityki może pogrążyć partie Kaczyńskiego i Hołowni.

Koalicja Obywatelska szybuje w górę

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wykonanego dla Onetu, po powrocie Donalda Tuska na polską arenę polityczną, dynamicznie wzrosły słupki obrazujące poparcie dla jego partii. Na pytanie „Na jaką partię zagłosowałby/-aby Pan/Pani, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę?”, 26,2 proc. respondentów odpowiedziało, że w swoich kartach wyborczych wskazałoby Koalicję Obywatelską. To o 10,1 proc. więcej niż dokładnie ten sam sondaż wskazywał miesiąc temu. 

Hołownia leci w dół

Z wyników badania nie będą zadowoleni zwolennicy Polski 2050 Szymona Hołowni. W stosunku do ankiety czerwcowej, notowania partii spadły o 7 proc. To daje ugrupowaniu trzecie miejsce na podium. Jednocześnie Hołownia ustępuje drugiego miejsca KO, którą od pierwszej pozycji dzieli tylko 7,4 punktów procentowych.
 
Niewielkie zmiany w innych ugrupowaniach

W pozostałych partiach nie odnotowano istotnych zmian, choć wyraźnie widać spadek poparcia dla Konfederacji. W ubiegłym miesiącu respondenci wyrazili wobec niej ponad 9 proc. poparcia, obecnie swój głos oddałoby na nią jedynie 5,4 proc. pytanych. Spadek odnotowała również Lewica, której wynik jest o 1,2 proc. niższy niż w czerwcu. Wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi 5 proc. To nota o 0,4 proc. niższa niż w poprzednim sondażu. Niemalże identyczny wynik utrzymało też Prawo i Sprawiedliwość, które wskazało 33,6 proc. respondentów, czyli o 0,1 proc. mniej niż poprzednio. 11,8 proc. nie ma jednoznacznego zdania.

Nie wszyscy chcą głosować

Osoby biorące udział w ankiecie usłyszały również pytanie o to, czy wzięłyby udział w wyborach do sejmu, gdyby miały odbyć się w najbliższą niedzielę. 37,3 proc. ankietowanych zdecydowanie wybrałoby się do urn. 12 proc. respondentów twierdzi, że „raczej tak”. 25,1 proc. z całą pewnością nie skorzystałoby z możliwości głosowania. 21,5 proc. raczej nie wzięłoby udziału w wyborach. 4,1 proc. nie wie, czy pełniłoby obywatelski obowiązek.

Badanie dla Onetu zostało przeprowadzone przez IBRiS w dn. 24-25 lipca. Zrealizowano je metodą telefoniczną wspomaganą komputerowo. W ankiecie wzięło udział 1100 osób.

News4Media, fot.: sejm.gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.