Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli dodatkowe akcje na przejazdach kolejowo-drogowych. We wszystkie wakacyjne piątki będą apele i przypomnienia, aby nie ignorować znaku stop, czerwonego światła i nie omijać rogatek. W sytuacji zagrożenia, skorzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, może uratować życie.
Ambasadorzy Bezpieczeństwa, kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei powadzą dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów.
„Bezpieczne piątki” to cykliczny projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.
Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.
W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. W sytuacji wypadku lub zagrożenia wypadkiem należy zadzwonić na numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu z naklejki. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.
Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.
Kolejarze konsekwentnie przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasadach pokonywania torów. Kierowcy powinni pamiętać, że:
- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
- W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.
Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.