Szacowne wydawnictwo, które w tym roku świętować będzie 60-lecie pojawienia się na rynku czytelniczym, ukazało się pod postacią obszernego, 54. z kolei tomu. Jak co roku przynosi czytelnikom porcję solidnej wiedzy o Jeleniej Górze oraz regionie.

Artykuły, opatrzone solidnym aparatem naukowym, koncentrują się przede wszystkim na historii. Przykłady to interesujący tekst emerytowanego muzealnika, Stanisława Firszta „Jeleniogórski „Szczerbiec” – miecz księcia Bolka”, obszerna wypowiedź Grzegorza Tomickiego – pracownika naukowego Muzeum Przyrodniczego – „Między niebem a ziemią. Przejaw kultu siedmiu archaniołów w ikonografii freskowej Zespołu Pocysterskiego w Jeleniej Górze-Cieplicach” czy też pasjonujący artykuł historyka Jerzego Kordasa o czasach sprzed zaledwie 42 lat: „Operacja „Karkonosze”. Plan inwazji wojsk CSRS na Dolny Śląsk w grudniu 1980 r.”

W dziale „Materiały i źródła” znaleźć można frapujący tekst Ivo Łaborewicza – redaktora tomu, kierownika jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu: „Kontrakt dzierżawy schroniska Schlingelbaude (Na Polanie) w Karkonoszach z 1899 r.” Tekst ten nie tylko prezentuje historię schroniska, które spłonęło w 1966 r. i nigdy nie zostało odbudowane. Załączone do niego materiały, spisane odręcznie w języku niemieckim, a wydobyte przez autora z archiwalnych głębin i cierpliwie przetłumaczone na język polski, znakomicie obrazują wyposażenie schroniska górskiego na przełomie XIX i XX w. oraz procedury prawne związane z faktem wydzierżawienia owego obiektu i prowadzenia w nim działalności gospodarczej.

Równie pasjonujący jest tekst Stanisława Firszta – „Wyniki kwerendy w sprawie rozproszonych zbiorów Schaffgotschów, prowadzonej w latach 2018-2021”. Autor od 2012 r. z iście detektywistycznym zacięciem poszukiwał zbiorów muzealnych, znajdujących się w Cieplicach do 1945 r., które w latach powojennych zostały rozproszone po różnych muzeach w Polsce. Wyniki tych poszukiwań, niekiedy zaskakujące, przedstawił w swym artykule.

Czytelnicy, przyzwyczajeni do stałych „rubryk” Rocznika Jeleniogórskiego, oczywiście znajdą zarówno recenzje interesujących wydawnictw, sprawozdania instytucji oraz organizacji społecznych z rocznej działalności, jak i dział „In memoriam” upamiętniający zmarłych jeleniogórzan, zasłużonych dla życia społecznego miasta oraz regionu. – Pod tym względem tom 54. jest wyjątkowy – mówił podczas spotkania promocyjnego w cieplickim Pałacu Schaffgotschów Stanisław Firszt. – Epidemia COVID-19 sprawiła, że odeszło tak wielu ludzi ważnych dla Jeleniej Góry i regionu, iż nie zdołaliśmy szczegółowo upamiętnić wszystkich. Zamieściliśmy 52 nazwiska Zmarłych.

„Rocznik Jeleniogórski” trafia do rąk czytelników opromieniony znaczącym sukcesem. Tomy 52. i 53. otrzymały pierwszą nagrodę w kategorii czasopism, w Międzynarodowym Konkursie na Najlepsze Wydawnictwo o Górach. Dyplom i statuetkę wręczono redaktorowi Ivo Łaborewiczowi 16 października 2022 r., podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. (ika)

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.