Filharmonia Dolnośląska zaprasza 31 grudnia o godz. 18.50 na Galę Sylwestrową z udziałem Muzyków Filharmonii pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego. Solistami koncertu będą: Dorota Laskowiecka-Urban (sopran) oraz Tomasz Janczak (tenor). Dostęp online kosztuje 15 zł. W programie są utwory muzyki poważnej oraz rozrywkowe.
Opera Wrocławska przygotowała bezpłatny spektakl z najpiękniejszymi ariami operowymi. 31 grudnia oraz 1 stycznia 2021 roku wyemituje przedstawienie, podczas którego spotkacie się z bohaterami „Traviaty” Giuseppe Verdiego, „Cyganerii” Giacomo Pucciniego oraz „Napoju miłosnego” Gaetano Donizettiego. Rolę Violetty i Mimì zaśpiewa Adriana Ferfecka, a postaci: Alfredo, Rodolfo i Nemorina będzie kreował Piotr Buszewski. Jest to znakomity duet dobrze znany publiczności. Początek wieczoru o godz. 22.00. Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzi Bassem Akiki oraz Adam Banaszak Całość będzie dostępna na kanale YouTube Opery Wrocławskiej.
Sylwestrowy koncert odbędzie się także w wałbrzyskim zamku Książ. Będzie to kolejna edycja koncertu Książęcej Orkiestry Salonowej organizowanego we współpracy z Filharmonią Sudecką. Transmisja online 31 grudnia o godz. 22.00. W programie: J. Strauss, F. Lehar, E. Kalman: arie, czardasz, polki. Wystąpią: Jerzy Kosek – dyrygent, Karina Skrzeszewska – sopran, Robert Delegiewicz -prelegent. Transmisja wydarzenia jest bezpłatna.
Koncert Filharmoników Wiedeńskich. Oklaski w sieci
Mimo koronawirusa Filharmonicy Wiedeńscy zagrają Koncert Noworoczny w Złotej Sali Musikverein. Ten najsłynniejszy koncert na świecie jest transmitowany do ponad 90 krajów i oglądany przez wielomilionową publiczność.
Ze względu na przepisy związane z koronawirusem w sali tym razem nie może przebywać publiczność, ale Filharmonicy nie będą musieli całkowicie rezygnować z braw. Po rejestracji online ludzie na całym świecie mogą 1 stycznia 2021 r. oklaskiwać Filharmoników Wiedeńskich na żywo za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Brawa na zakończenie obu części koncertu będą słyszalne na żywo w sali Musikverein przez system nagłośnienia. Będzie można je usłyszeć także w telewizji. Będzie to znak solidarności w okresie światowego zastoju w wydarzeniach kulturalnych. Chętni mogą także wcześniej przesłać kreatywne zdjęcie, które będzie wizualnym wyrazem zachwytu koncertem. Wybrane zdjęcia zostaną wyświetlane podczas oklasków na żywo.
Program muzyczny jest wypełniony radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji kompozycjami rodziny Strauss i im współczesnych kompozytorów.
Początek 1 stycznia 2021 roku o godz. 11.15. Szczegółowe informacje, program: www.wienerphilharmoniker.at.