– W WCSKJ funkcjonuje Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Jeleniej Góry i okolic, należących do społeczności ukraińskiej, Szpital powołał specjalnego koordynatora. Będzie on pomagał obcokrajowcom w rejestracji i wypełnieniu dokumentacji potrzebnej do korzystania z usług przychodni, rejestrował na pierwsze wizyty, udzielał informacji i służył wsparciem w tłumaczeniu – informuje Justyna Szreter, specjalistka PR w WCSKJ .
Koordynatora biegle posługuje się językiem ukraińskim, a także językiem rosyjskim i białoruskim, oferując pomoc obcokrajowcom porozumiewającym się w tych językach.
– Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności ukraińskiej w regionie, postanowiliśmy ułatwić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w naszym szpitalu. Wierzymy, że bezpieczeństwo i ochrona zdrowia to podstawowa wartość, która powinna być zapewniona na równym poziomie. Z tego powodu nasz koordynator, Maksym Sadovyi, który porozumiewa się w trzech językach będzie wspierał obcokrajowców w procesie rejestracji do przychodni, co z powodu bariery językowej mogło być do tej pory nieco utrudnione – mówi dyrektor szpitala, Nikolaj Lambrinow.
Aby skorzystać z pomocy koordynatora – Maksyma Sadovyi – należy zadzwonić pod nr telefonu: +48 607 879 911. Następnie koordynator, w rozmowie telefonicznej lub osobistej (pokój 220, rejestracja POZ), wyjaśnia pacjentowi jak można korzystać z usług poradni i jakie dokumenty są potrzebne. Po ustaleniu wszystkich szczegółów, koordynator pomaga wypełnić deklarację do POZ, umawia wizytę z lekarzem i przygotowuje stosowną dokumentację. Przychodnia POZ jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Świadczenia w formie teleporady dostępne są od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00. Dodatkowo realizowane są także świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które dostępne są dla pacjentów od godziny 18:00 do 8:00 oraz w dni wolne od pracy.
***
Jeleniogórska placówka oferuje możliwość wizyt lekarskich: lekarza medycyny rodzinnej, lekarza pediatry, punktu szczepień dla dzieci, gabinetu zabiegowego, pielęgniarek środowiskowych oraz położnych środowiskowych. Proponowane usługi w ofercie obejmują:
- Profilaktykę chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego;
- Szczepienia ochronne;
- Punkt szczepień Covid-19;
- Centrum Testowe Drive-Thru Covid-19;
- Świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia;
- Zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG);
- Wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta;
- Świadczenia pielęgniarki POZ obejmują kompleksową opiekę pielęgniarską nad osobą, rodziną, społecznością w środowisku zamieszkania;
- Testy przesiewowe w 12. miesiącu życia dziecka oraz w wieku 2, 4 i 5 lat;
- Świadczenia profilaktyczne u dzieci w wieku 0-6 roku życia;
- Świadczenia położnej POZ obejmują kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną;
- Edukację w zakresie planowania rodziny;
- Opiekę w okresie ciąży, porodu w tym edukację przedporodową;
- Pobieranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego.