– Złodzieje nie ograniczają się tylko do kradzieży np. w momencie, gdy właściciel wyjdzie z auta i pójdzie na zakupy, ale działają również w okolicach domów – wyjaśnia Edyta Bagrowska z policji jeleniogórskiej.  Liczą na to, że kierowca położył zbliżeniowy kluczyk w miejscu, gdzie uda się go wykryć z zewnątrz – np. blisko drzwi czy okna.

Policja radzi, aby nie kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku.

-Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca, czy zawinąć w folię aluminiową. Dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk”  – radzą mundurowi.

Pamiętaj !, że Każde, nawet najprymitywniejsze zabezpieczenie zmusza przestępcę do większego wysiłku wydłużając jednocześnie czas – potrzebny mu na włamanie lub kradzież. Im dłuższy bowiem okres potrzebny jest na pokonanie zabezpieczenia (zabezpieczeń), tym większa szansa, iż odstąpi on od kradzieży pojazdu lub zostanie spłoszony przez przygodne osoby, np. sąsiadów czy przechodniów.

Kluczyki do kradzionych samochodów dorabiane są na ogół: po uprzedniej kradzieży oryginalnych kluczyków, które po odwzorowaniu zostały niepostrzeżenie zwrócone właścicielowi, gdy sprawca w sposób legalny miał do nich dostęp np. w trakcie dokonywania naprawy w warsztacie samochodowym, gdy sprawca wykręcił korek wlewu paliwa przy użyciu siły, następnie wymontował z niego wkładkę i dorobił kluczyk.

Pamiętaj!

zamontuj w swoim samochodzie 2 różne rodzaje zabezpieczeń: mechaniczne i elektroniczne, które działając niezależnie od siebie poważnie utrudnią złodziejowi zadanie. oddając samochód do naprawy w przypadkowym warsztacie.

Stosuj równolegle systemy zabezpieczające widoczne i ukryte. oznakuj za pośrednictwem odpowiednich firm swój samochód, co znacznie utrudni złodziejowi jego sprzedaż bądź spowoduje, iż stanie się ona małoopłacalna.

Kluczyki zabieraj zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu. nigdy nie zostawiaj w pojeździe kluczyków zapasowych, dokumentów pojazdu, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i rachunków ubezpieczeniowych.

Zabierz je ze sobą lub zamknij w bagażniku. przyglądaj się uważnie nieznajomym interesującym się samochodem Twoim lub sąsiadów, starając się zapamiętać ich rysopis. parkuj samochód w garażu. Jeżeli go nie posiadasz, staraj się korzystać z parkingów strzeżonych bądź parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i ruchliwych.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.