Nazywał się Christoph Jacob Preidl junior a mieszkał przy jeleniogórskim Rynku, w kamienicy nr 11, w latach 80-tych XVIII w. Będący jego dziełem, rękopiśmienny Koch-Buch – zbiór spisywanych latami receptur na różnorodne potrawy i wiktuały, łakocie, desery, ciasta i napoje – jest nie tylko ówczesną książką kucharską. Zdaniem historyka kultury, dr. Grzegorza Sobela, stanowi też przejaw mody na prowadzenie w mieszczańskich kręgach ówczesnego społeczeństwa zapisków kulinarnych, które dowodzą upodobań do dobrych smaków i są swoistymi podręcznikami sztuki gotowania.
Rękopis Koch-Bucha, po długich latach zapomnienia w czeluściach jeleniogórskiego Archiwum Państwowego, został wydobyty na światło dzienne, przetłumaczony na język polski i wydany pod postacią przepięknego, 250-stronicowego woluminu. Przyczynili się do tego: Ivo Łaborewicz – kierownik jeleniogórskiego Archiwum, Ullrich Junker, który całkowicie bezinteresownie dokonał trudnej transkrypcji XVIII—wiecznego tekstu na współczesny język niemiecki, dr Józef Zaprucki – tłumacz tekstu na język polski oraz dr Grzegorz Sobel sprawujący opiekę naukową nad przedsięwzięciem. Piękna szata graficzna książki, której nadano tytuł: Osiemnastowieczny receptariusz kulinarny z Jeleniej Góry, to zasługa Reginy Chrześcijańskiej i jej współpracownic z jeleniogórskiego wydawnictwa AD REM, gdzie książka jest dostępna.
24 marca br. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyła się promocja dzieła, w której uczestniczyły wszystkie osoby, dzięki którym XVIII-wieczny Koch-Buch ponownie ujrzał światło dzienne, a także dr Janusz Gołaszewski – dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz luminarze życia społeczno-kulturalnego Jeleniej Góry i regionu.
Tort drożdżowy z wiśniami: dobrze utrzyj pół funta masła, po czym wbij 4 jajka, dodaj achtel ciepłego mleka oraz trochę soli; zrób z tego ciasto, dodając dobrej mąki, dobrze wymieś, potem rozwałkuj. Blachę wysmaruj masłem i wyłóż na nią ciasto. Następnie weź papier, posmaruj masłem i okryj ciasto. Daj mu wyrosnąć. Gdy już dobrze wyrośnie, posmaruj je jajkiem i grubo posyp cukrem oraz cynamonem, oberwij ogonki z wiśni i połóż wiśnie na ciasto. Później, gdy już ciasto będzie szło do pieca, weź kwartę śmietany, wbij do niej 4 jajka i dodaj cukru, aż będzie słodkie, i wylej to na wiśnie, a potem posyp dobrze cukrem i cynamonem, i piecz powoli.
funt – ok. 0,5 kg;
achtel – 1/8 objętości (1 achtel pruski – 3,75 litra)
kwarta – ok. 1,4 litra
(ika)