W Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu odbyło się dziś uroczyste zakończenie I etapu polsko-czeskich warsztatów gastronomicznych „Kuchnia Karkonoska”. „Trzydniowe warsztaty odbywały się w ramach współpracy Województwa Dolnośląskiego z Krajem Kralovohradeckim. W jej ramach współpracują także szkoły, w tym nasza placówka z Karpacza. Uczestnicy warsztatów mieli okazję uczyć się od najlepszych mistrzów sztuki kulinarnej z renomowanych hoteli, którzy zdradzili tajniki swojej pracy i pomogli przygotować kilkudaniowe menu.” – powiedziała dyrektor szkoły w Karpaczu Bogusława Kozłowska.
W warsztatach udział brali uczniowie z sześciu szkół z polsko-czeskiego pogranicza. Stronę polską reprezentowali adepci sztuki kulinarnej z Dolnośląskich Zespołów Szkół w Biedrzychowicach, Karpaczu oraz Bożkowie. Czechy reprezentowali uczniowie szkół z Kraju Kralovohradeckiego: z Hradca Kralove, Trutnova i Novej Paki. Dwuosobowe zespoły z każdej ze szkół odbyły 3-dniowe warsztaty pod okiem trenerów – szefów kuchni z doświadczeniem w najlepszych dolnośląskich restauracjach. Podczas szkolenia uczniowie mogli wymienić się przepisami i wspólnie połączyć tradycje kulinarne z obu stron granicy. Mieli także okazję poznać w jaki sposób uczy się sztuki kulinarnej w sąsiednich krajach.
„Warsztaty pokazały nam, że z prostych, lokalnych składników można przygotować piękne i wykwintne dania. Mimo bariery językowej nauczyliśmy się współpracować, ale musieliśmy także zmierzyć się z presją, ponieważ przygotowanie bankietu finałowego na 60 osób było sporym wyzwaniem.” – mówiła Dominika Ziemkiewicz, uczestniczka warsztatów i uczennica DZS w Karpaczu.
W podziękowaniu za wysiłek i wspólne gotowanie dla uczestników warsztatów przygotowano upominki. Nagrodzono także nauczycieli, którzy na co dzień przekazują swoją wiedzę uczniom szkoły i przygotowują ich do zawodu.
„Dolny Śląsk to tygiel kultur i wspólna historia Polski, Czech i Niemiec. Na przestrzeni wieków przemieszały się tu także tradycje kulinarne tych narodów. Przygotowane przez uczniów szkół z polsko-czeskiego pogranicza potrawy pozwoliły na wymianę przepisów i doświadczeń stanowiąc znakomite doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłej pracy.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.
Warsztaty w Karpaczu były pierwszym etapem wspólnego polsko-czeskiego projektu. W planach jest kontynuacja i kolejne etapy, które mają odbywać się zarówno w polskich jak i czeskich szkołach.