Młodzi chcą wiedzieć więcej. Niektórzy już w szkole średniej planują swą ścieżkę kariery i szukają możliwości założenia własnej firmy. Dla nich między innymi pomocne mogą okazać lekcje europejskie. To spotkanie, na którym przekazywana jest praktyczna wiedza o środkach z UE mających służyć podnoszeniu poziomu życia. Informacje są przydatne nie tylko dla samych uczniów, ale także ich bliskich i znajomych.

– W tym roku przeprowadziliśmy łącznie ok. 200 lekcji europejskich. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Spędzamy razem miło czas, jest ciekawie, dynamicznie, wesoło, ale przede wszystkim uczniowie wynoszą z tych zajęć cenną wiedzę – mówi Aleksandra Kukuła z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE) w Legnicy, która w grudniu poprowadziła zajęcia w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy.

Zawsze jest dużo pytań

Violetta Aktanorowicz, dyrektorka legnickiej szkoły, uważa że lekcje europejskie, które odbywają się tu cyklicznie, cieszą się zawsze zainteresowaniem. Młodzież słucha z uwagą i ma wiele pytań typu: co zrobić, aby studiować na zagranicznej uczelni, czy też jak pozyskać fundusze na szkolenia specjalistyczne.

– Często pytają też w imieniu rodziców czy kolegów, bo na przykład niedługo kończą szkołę i chcą ze starszym kolegą otworzyć własną firmę. A na to potrzebne są pieniądze – wyjaśnia dyrektorka.

Tak było i tym razem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

– Lekcja bardzo mi się podobała. Zyskałem wiele interesujących informacji, na pewno swoją wiedzą podzielę się ze znajomymi – mówi Daniel. Także jego koledzy – Przemek, Grzegorz i Marek, pytani o opinie na temat lekcji, podkreślali, że informacja o istnieniu funduszy, które pomogą sfinansować kursy czy staże u potencjalnych pracodawców, jest bardzo przydatna. Dobrze wiedzieć, że są takie możliwości i że można z nich skorzystać – uważają.

Na zaproszenie szkoły

Przygotowaniem lekcji europejskich w szkołach średnich zajmują się konsultanci sieci punktów PIFE, działających we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Legnicy. Ale nie tylko w tych miastach jest możliwość zorganizowania zajęć o Unii Europejskiej i jej funduszach: wszystkie szkoły ponadpodstawowe z każdej miejscowości regionu mogą przysłać swoje zgłoszenie.

Konsultanci pojawiają się w placówce w ustalonym terminie i w przystępnej formie przekazują uczniom informacje o możliwościach uzyskania wsparcia unijnego na różne cele, takie jak np.: szkolenia, otwarcie lub rozwój firmy, termomodernizacja budynków, pomoc dla osób niesamodzielnych. Mogłoby się wydawać, że uczniowie, ze względu na wiek, nie są najwłaściwszą grupą do przekazywania informacji o możliwości skorzystania z funduszy unijnych, ale duże zainteresowanie lekcjami europejskimi, rozwiewa te wątpliwości. Dla młodych ludzi to dobre przygotowanie do startu w dorosłość, poza tym chętnie dzielą się oni zdobytą wiedzą w social mediach.

Zgłoś się!

Chcesz, aby w twojej szkole odbyła się lekcja o Unii Europejskiej i możliwościach, jakie dają fundusze? Zaproś konsultanta poprzez: pife@dolnyslask.pl. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu

Wybrzeże Słowackiego 12-14, Wrocław

telefony: 71 776 95 01, 71 776 96 51, 71 776 97 64, 71 776 97 65

godziny pracy punktów:
pon. 7.30-17.30, wt.-pt. 7.30-15.30

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.