Do 16 czerwca 2025 jeleniogórzanie oraz turyści odwiedzający nasze miasto mają niepowtarzalną okazję stanąć oko w oko z twórczością Marca Chagalla. Na wystawie w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze prezentowane jest bowiem 28 jego litografii, pochodzących z lat 60. XX wieku. Są wśród nich autoportrety, sceny z rodzinnego domu, wspomnienia z Paryża, sylwetki zakochanych par oraz wędrujących muzyków. Dzieła pełne barw i fantazyjnych detali, które przenoszą widza w mistyczny świat tego wspaniałego artysty.
Marc Chagall uznawany jest za jednego z najwybitniejszych mistrzów litografii. Jego prace łączą elementy fowizmu, surrealizmu i ekspresjonizmu, ale jednocześnie są silnie zakorzenione w osobistych doświadczeniach, żydowskiej tradycji i motywach inspirowanych dzieciństwem. Jego dzieła przedstawiają latające postaci, anioły, muzyków, tańczące zwierzęta, a także symbole żydowskie jak menora czy Tora. Malował kolorowe obrazy pełne symboli, które często miały związek z jego przeszłością i religią.



Dorobek twórczy Chagalla został zebrany przez André Saureta – francuskiego wydawcę, który blisko współpracował z artystą. To dzięki Sauretowi i jego staraniom, litografie Chagalla zostały udokumentowane i wydane w formie katalogów, które zawierały pełen zbiór litograficznych prac artysty wraz z odpowiednimi opisami, informacjami technicznymi i datami ich powstania.
Katalogi stały się ważnymi źródłami wiedzy dla kolekcjonerów, muzeów, a także badaczy, którzy chcieli zgłębić świat litografii tego artysty. Dzięki staraniom André Saureta, litografie Chagalla zyskały większą rozpoznawalność i szacunek w świecie sztuki, a oryginalne prace zostały zachowane i docenione jako ważny element jego twórczości.
Marc Chagall, prawdziwe nazwisko Mojsza Zacharowicz Szagałow to francuski malarz i grafik pochodzenia rosyjskiego, przedstawiciel słynnej École de Paris. Urodził się w 1887 roku pod Witebskiem, w niezamożnej żydowskiej rodzinie chasydów, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał w rodzinnym mieście u Jehudy Pena, a następnie studiował w szkole Cesarskiego Towarzystwa Wspierania Sztuk w Sankt Petersburgu.
W 1910 r. za uzyskane stypendium udał się na cztery lata do Paryża. Do Witebska wrócił tuż przed wybuchem I wojny światowej i rewolucji. Po jej zakończeniu założył tam Akademię Sztuk Pięknych.
W 1915 r. ożenił się z pisarką Bellą Rosenfeld, która była jego muzą. W 1922 r. opuścił Rosję i zamieszkał we Francji, skąd uciekł do USA. Od 1947 r. mieszkał na stałe w Paryżu, a Francja stała się jego drugą ojczyzną. Zmarł w 1985 r. w Saint-Paul-de Vence.

Właścicielem litografii jest „Epicentrum Art. Gallery” z Opola.
Wystawa czynna od 15.04.25 r. do 15.06.25 r.