Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają na aż trzy wycieczki 55. Rajdu na Raty, zaplanowane na świąteczną majówkę 2025. Wspólnie w przewodnikami bezpłatnie powędrować można pięknym trasami w czwartek 1 maja, sobotę 3 maja i niedzielę 4 maja 2025. Polecamy!

W czwartek 1 maja 2025 r. odbędzie się rajdowa wycieczka nr 11. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.22 do Unisławia Śląskiego (z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny). W Unisławiu Śląskim (uwaga: przystanek na żądanie) będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wycieczki długości 17 km przebiega w Paśmie Lesistej, środkowym członie Gór Kamiennych. Z Unisławia leśnymi ścieżkami podchodzimy na Lesistą Małą i dalej na Lesistą Wielką, najwyższy szczyt Pasma (860 m n.p.m.). Kilkaset metrów poniżej wierzchołka oglądamy szczeliny wiatrowe nazwane tak od cyrkulacji powietrza zasysanego do wnętrza góry, następnie szlakiem czerwonym przez Suchą Górę schodzimy do wsi Grzędy. Po drodze otwierają się nam widoki na Góry Krucze, Wałbrzyskie i Karkonosze. Za skrzyżowaniem ze szlakiem żółtym, po prawej stronie drogi ze zboczy niewielkiego wzgórza porośniętego trawą i krzakami w kilku miejscach wystają fragmenty zniszczonego kamiennego muru. To resztki średniowiecznego zamku Konradów, od XV w. pozostającego w ruinie. Po obejrzeniu ruin idziemy przez przysiółek Ptasi Śpiew, zboczem Nierody schodzimy do Starego Lesieńca, przekraczamy rzeczkę Lesk rozdzielającą Pasmo Lesistej od Gór Wałbrzyskich i docieramy do stacji kolejowej Boguszów-Gorce, skąd o godz. 17.53 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Na sobotę 3 maja 2025 r. zaplanowana jest rajdowa wycieczka nr 12 . Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.52 do Jaworzyny Śląskiej.

Trasa długości 14 km prowadzi przez północno – zachodnią część Równiny Świdnickiej. Ze stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej udajemy się do znajdującego się w zabytkowej parowozowni wachlarzowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Zbiór składający się z ponad 50 zabytkowych lokomotyw, około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych zajmuje aż 2 km torów. Poza taborem kolejowym znajdują się tu eksponaty związane z kolejnictwem i jego otoczeniem oraz makieta kolejowa w skali HO (wstęp 40 zł). Po obejrzeniu zbiorów muzealnych ścieżką między stawami powstałymi na terenie dawnej żwirowni dochodzimy do „Drogi Węglowej”. Trasa ta stanowiła dawniej główny trakt, którym wozami konnymi transportowano węgiel z kopalń wałbrzyskich do portu rzecznego w Malczycach nad Odrą. Droga powstała w latach 1780-90 i umożliwiła rozwój górnictwa węgla w rejonie Wałbrzycha. Po wybudowaniu linii kolejowej straciła znaczenie przekształcając się w lokalne polne drogi. Za przejazdem kolejowym na trasie Wałbrzych – Wrocław wkraczamy do Cierni, niegdyś samodzielnej wsi, obecnie części Świebodzic. Oglądamy tu ruiny barokowego pałacu. Okazałe założenie na planie prostokąta rozpoczął budować w 1755 roku właściciel wsi hrabia von Hochberg z przeznaczeniem na siedzibę wdów rodu, ale obiekt nigdy nie został ukończony i pozostaje w ruinie. Po przejściu przez most na Pełcznicy wchodzimy do centrum Świebodzic i po obejrzeniu najciekawszych zabytków o godz. 17.02 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

W niedzielę 4 maja 2025 r. zapraszamy na rajdową wycieczkę nr 13. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.26 do Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie przesiadamy się na autobus komunikacji zastępczej, którym dojedziemy do Kořenova.

Trasa wędrówki długości 17 km przebiega w zachodniej części Gór Izerskich po polskiej i czeskiej stronie. Od stacji kolejowej w Kořenovie ruszamy szlakiem żółtym, mijamy częściowo sztuczny wodospad „Nad torami” (4,5 m wysokości) i drogą wzdłuż Izery docieramy do podnóża Bukovca. Ścieżką dydaktyczną podchodzimy na Bukovec (1005m), jedno z najwyżej położonych wzniesień bazaltowych w Europie, po drodze w dawnym kamieniołomie oglądamy powstałe w wyniku stygnięcia lawy słupy bazaltowe. Na szczycie ciekawe skałki i niewielkie gołoborze oraz rozległa panorama Gór Izerskich i zachodnich Karkonoszy. Schodzimy do Izerki, najwyżej położonej wsi na terenie Czech (do 862 m n.p.m.), podziwiając łany kwitnących żonkili. Osada została założona przez pasterzy i drwali, w 19 stuleciu funkcjonowały tu dwie huty szkła, dziś w większości domów znajdują się pensjonaty i restauracje. W budynku dawnej szkoły zwiedzamy interesujące Muzeum Gór Izerskich. Z Izerki przez odbudowany most na Izerze i obok skały Granicznik dochodzimy do Orla. W XVIII i XIX wieku była tu huta szkła, przy której powstała niewielka osada. Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się schronisko turystyczne. W końcowej części wędrówki docieramy na Polanę Jakuszycką, miejsce startu licznych biegów narciarskich, z najbardziej znanym Biegiem Piastów. Po godz. 17 ze znajdującego się przy Dolnośląskim Centrum Sportu przystanku kolejowego odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Wycieczkę prowadzi Urszula Pawlikowska z Jeleniej Góry (tel. 691141378).

Uwaga! Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.