Katastrofalnie wypadła Jelenia Góra w drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast. W rankingu obejmującym 66 polskich miast na prawach powiatu zajęła dopiero 64 miejsce, takie samo, jak przed rokiem. Do tego w żadnej z ośmiu kategorii poddanych analizie nie wypadła dobrze.
Ranking przygotowali eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy Lux Med. Opracowany został po raz drugi. Obejmuje 66 miast na prawach powiatu, dla których wyliczany jest wspólny wskaźnik, tworzony na podstawie ponad 100 parametrów z ośmiu obszarów tematycznych: zdrowie, środowisko (dwa o największym znaczeniu), ludność i pokolenia, mieszkalnictwo, infrastruktura, przestrzeń, usługi komunalne i społeczne oraz edukacja. Maksymalna wartość wskaźnika to sto. To byłoby „miasto idealne”, które we wszystkich obszarach zajęłoby pierwsze miejsce. Nawet zwycięzcy rankingu – którym po raz drugi została Warszawa – daleko do takiego wyniku. W tegorocznej edycji stolica kraju zdobyła 69,3 punkty. W pierwszej trójce jest jeszcze Bielsko-Biała (68,2 pkt) i Sopot (66,5 pkt).
Jelenia Góra wypadła bardzo słabo. Ze wskaźnikiem 22,7 zajęła 64 miejsce, wyprzedzając tylko Świętochłowice (20,3) i Dąbrowę Górniczą (16,0). Niewiele lepiej wypadły inne dolnośląskie miasta. Legnica jest 59. (24.3), a Wałbrzych 56. (25,9). Kiepsko wypadł tez Wrocław, zajmując miejsce 20. (41,7) – jedno z najgorszych wśród wielkich miast (gorzej wypadły tylko Bydgoszcz i Łódź).
Słabego wyniku Jeleniej Góry nie da się wytłumaczyć ani wielkością miasta, ani jego położeniem. Wprawdzie nieco większa, ale podobnie położona i podobnie funkcjonalna Bielsko Biała ma w tym rankingu 2. miejsce, podobny wielkościowo Koszalin jest 14., a mniejsze Krosno – 16.
Jelenia Góra nie wyróżniła się w żadnym z poddanych analizie obszarów, choć w czołówce każdego można znaleźć jakieś porównywalne miasta (autorzy rankingu podają tylko 10 czołowych miast w poszczególnych kategoriach).
W kategorii „zdrowie” na 10. miejscu jest Kalisz; w kategorii „ludność i pokolenia” miejsce 3. mają Suwałki, a 10. Siedlce; w kategorii „usługi komunalne i społeczne” 2. jest Leszno, 7. – Skierniewice, 9. – Zamość; w „edukacji” mamy Krosno na 9. pozycji; kategoria „mieszkalnictwo” – 8. jest Konin; „środowisko” – 8. miejsce dla Zamościa. W kategorii „infrastruktura” wygrywa Krosno, 6. jest Wałbrzych, a w dziesiątce mamy jeszcze Zamość i Nowy Sącz. Na koniec „przestrzeń”, gdzie jest Bielsko Biała, Krosno, Zamość, Grudziądz i Łomża.
2 komentarze
Hehe. Jaki prezydent takie miejsce w rankingu
No to mamy piękne podsumowanie kadencji pana JŁ …