Rozrasta się hodowla pięknego motyla, którego populację stara się odtworzyć Karkonoski Park Narodowy. Właśnie do Czech pracownicy KPN przekazali 366 niepylaków apollo. Będą stanowić zalążek czeskiej hodowli.
Český svaz ochránců přírody Hradec Králové oraz JARO Jaroměř rozpoczynają hodowlę niepylaka apollo. Nasze maluchy będą pod opieką Miloša Andresa, który jest specjalistą w hodowli zagrożonych gatunków motyli. Rozpoczął się pierwszy etap naszej transgranicznej współpracy w zakresie reintrodukcji niepylaka apollo w Karkonoszach. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach motyle niepylaka apollo będą „bezgranicznie” cieszyć oczy wszystkich osób podziwiających nasze wspólne Karkonosze czytamy na FB KPN.
Motyl – niepylak apollo jest tak piękny, że każdy hobbysta chciał mieć go w swojej kolekcji. Popularność zabiła owada. I to dosłownie. Zniknął z Sudetów na 200 lat. Dzięki KPN powrócił w Karkonosze.
Reintrodukcja (przywracanie gatunków w miejscach, gdzie kiedyś występowały) ) motyla to bardzo skomplikowana sprawa. Wymaga także delikatności, bowiem, by owady nakarmić, trzeba posługiwać się maleńką strzykawką. – Na każdy kwiatek trzeba nałożyć odpowiednią miksturę, by motylki miały co jeść.
Motylarnia KPN w Jagniątkowie to miejsce wylęgania gąsienic z jajeczek. Gąsienice są bardzo żarłoczne i specjalnie dla nich obok motylarni uprawia się rozchodniki. W pewnym momencie gąsienice przestają jeść i formują się w poczwarkę. Wewnątrz poczwarki zachodzi niezwykła przemiana i po kilku tygodniach wyłania się motyl. Dorosłe osobniki są wypuszczane na wolność. By motyle mogły przetrwać na wolności, są dla nich przygotowywane odpowiednie stanowiska. Nie tylko utrzymywane są łąki, ale też sadzone rośliny żywicielskie, rozchodniki wielkie.
Arystokrata wśród motyli
Niepylak apollo zaliczany jest do największych w Polsce motyli dziennych. Rozpiętość skrzydeł dochodzi u niego do 8 cm. Różni się od wszystkich innych motyli. Lata dostojnie. Skrzydła niepylaka w porównaniu do większości motyli dziennych, pokryte są znacznie mniejszą ilością łusek, które po dotknięciu pozostawiają na palcach charakterystyczny pyłek. Jest to cecha której niepylak zawdzięcza swoją nazwę. Kolor skrzydeł motyli jest doskonałym kamuflażem w skalistym środowisku. Motyl ten obecnie występuje w Pieninach i Górach Kruczych, gdzie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku udało się odtworzyć populację.
W Karkonoszach wyginięcia gatunku było związane z zaprzestaniem tradycyjnej gospodarki, przede wszystkim ekstensywnego wypasu i zalesianiem stromych zboczy oraz działalnością entomologów.