Główny Inspektor Sanitarny otrzymał informację, że na półkach sklepowych w polskich sklepach mogą być dostępne w sprzedaży słodycze skażone bakterią salmonelli. Aby uniknąć zatrucia, należy zweryfikować szczegóły dotyczące produktu i powstrzymać się od spożycia zanieczyszczonej partii.
Zatrucie salmonellą – objawy
Konsumenci, którzy mogli mieć kontakt z wadliwym pożywieniem powinni obserwować, czy nie występują u nich objawy mogące świadczyć o zatruciu. Najczęściej pojawiają się wymioty, gorączka, krwista wydzielina w kale oraz silne bóle brzucha. W przypadku pałeczek salmonelli pogorszenie samopoczucia może wystąpić po kilku, a nawet kilkunastu godzinach od spożycia, dlatego warto zachować wzmożoną czujność przez dłuższy czas. W przypadku zatrucia wskazane jest włączenie do diety dużej ilości wody oraz wspomaganie pracy układu pokarmowego poprzez przyjmowanie leczniczego węgla. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 2-3 dni, należy skonsultować się z lekarzem, który może zadecydować o włączeniu antybiotykoterapii. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
Jaki produkt został wycofany?
Kervan GmbH Berlin wycofała z obrotu chałwę, o czym GIS został poinformowany za pośrednictwem Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Poniżej opisane są szczegółowe informacje dotyczące produktu. Jeżeli pokrywają się z zamieszczonymi na opakowaniu zakupionego przez nas produktu, należy dopilnować, aby nie doszło do jego spożycia.
Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: chałwa z pistacjami pn. TAHIN HELVA HALVA, FISTIKLI / PISTACHIO marki: KOSKA 1907, 200 g
Numer kodu kreskowego: 8 6907 10 009442
Numer partii: 212-300F/20
Najlepiej spożyć przed: 26.10.2022
Dystrybutor: Kervan GmbH Flohrstr.26 Berlin 13507
Kraj pochodzenia: Turcja
W przypadku dodatkowych pytań, konsumenci mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15.
News4Media/ fot. Główne iStock / grafika GiS