Po 26 latach od upadłości WATRY Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „GRANICA” zainicjowało pierwsze spotkanie jej pracowników. „Śniadanie Mistrzyń” przygotowane zostało na ruinach dawnych zakładów we wrześniu 2019 roku. Były emocje, tańce, wspomnienia, maszyny do szycia i symboliczna produkcja.

Powstał film „WATRA WRACA” dokumentujący pierwszy rok wspólnych spotkań oraz wystawa „Mistrzynie” składająca się ze współczesnych portretów dawnych pracownic. Od tego czasu powstaje archiwum społeczne pamiątek po WATRZE.

Strona watrawraca.pl

Tegoroczna „WATRA WRACA: NA Trzy zmiany” to próba zebrania i zarchiwizowania zasobów materialnych i niematerialnych WATRY. Jej potęgi, czasów, ludzi, ich historii i uczuć. To próba uchwycenia historii poprzez współdziałanie uczestniczek projektu i zaproszonych do niego artystów.

Z powodu pandemii warsztaty teatralne i chorograficzne prowadzone przez naszą edukatorkę teatralną, reżyserkę Małgorzatę Osiej, zostały przniesione do sieci.

Efektem pracy jest etiuda filmowa „WATRA WRACA: Na Trzy Zmiany”, której internatowa premiera odbyła się na stronie www.www.watrawraca.pl oraz w mediach społecznościowych. Celem autorów projektu było zebranie, opracowanie i udostępnienie materiałów archiwalnych, jak również efektów prowadzonych działań warsztatowych .

Współpraca artystów i pracownic

Strona internetowa www.watrawraca.pl jest miejscem pamięci o „WATRZE”, jej pracownikach, atmosferze tamtych czasów.

WATRA to ogromny potencjał ludzki, a szczególnie kobiecy. Panie, które poznaliśmy to wybitne osoby. Wyjątkowe, otwarte i zaangażowane. „Planów mamy wiele, wielu Partnerów i przyjaciół WATRY. Są to działania na wiele lat. To podróż poprzez kreatywne spotkania ze wspomnieniami, sztuką, literaturą i muzyką. Ze współczesnością, z tu i teraz ”– mówią kuratorzy projektu.

W tym roku pogłębili współpracę z pracownią przemysłu mody Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze, szkołą łączącą tradycję z nowoczesnością, posiadającą niezwykłą pracownię krawiecką i otwartą, kreatywną kadrę pedagogiczną. Zaangażowali do współpracy wybitnych jeleniogórskich muzyków: Tomasza Gadzinę, Julią Gadzinę i Ignacego Gadzinę. W wielu lubawskich domach interpretowano teksty Tomasza Ważnego, które zostały ujęte w etiudzie filmowej „WATRA WRACA: Na Trzy Zmiany”.

Za koncepcję artystyczną warsztatów oraz scenariusz utworu odpowiadała znana bardzo dobrze jeleniogórzanom fantastyczna aktorka Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze Małgorzata Osiej.

Wszystkie materiały audiowizualne dostępne są na stronie internetowej www.watrawraca.pl .

Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego WATRA powstały w XIX wiecznym kompleksie niemieckich przędzalni, które po wojnie zostały przekształcone w polskie zakłady lniarskie „ODRA”. Infrastruktura zakładów obejmowała dziewiarnię, farbiarnię, drukarnię, wzorcownię i szwalnię. Zakład posiadał ogromne magazyny, kotłownię, straż pożarną, zaplecze mechaniczne, transportowe i biurowce. Na terenie WATRY działała przyzakładowa szkoła zawodowa. W latach działalności Zakładów do dyspozycji pracowników było także przedszkole „WATRA” i Klub „WATRA”. Zakłady były jednymi z największych w Polsce, eksportowały bieliznę do Związku Radzieckiego i USA. „WATRA” zapatrywała niezliczone ilości sklepów odzieżowych w Polsce i za granicą. W 1993 roku Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „WATRA” zostały zamknięte.

W 2015 roku niemalże wszystkie historyczne zabudowania zostały całkowicie wyburzone przez prywatnego właściciela. Historia Watry się dopełniła.

Kuratorzy projektu: Iza Grauman, Maciej Pierzchała

Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „GRANICA”

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.