Może się wydawać, że najbardziej wiekową nekropolią w naszym kraju jest ta najsławniejsza. Ale to nie warszawskie Powązki są najstarszym cmentarzem. Takim zabytkiem może pochwalić się inne miasto.

Wiele osób, które w najbliższych dniach odwiedzi groby bliskich – jak co roku – zajrzy na stare nekropolie. Mają swój niepowtarzalny urok, a warto zapalić znicz na grobach zmarłych, którzy nie mają już bliskich wśród żywych. Może się wydawać, że najstarszym takim miejscem w Polsce jest ten najsławniejszy cmentarz – warszawskie Powązki. Tak jednak nie jest. Miano najbardziej zabytkowego i wiekowego nie przypada także krakowskiemu.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Największy cmentarz w mieście, zajmujący 42 hektary. Powstał w latach 1800 – 1803. To miejsce pochówku najsławniejszych krakowian. Spoczywają tu także uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, krakowskiego a także uczestnicy wojen światowych i członkowie Legionów Polskich. Uwagę przykuwają nagrobki, które często są dziełem znakomitych artystów i architektów. Chodząc po tej nekropolii, można natknąć się na groby np. malarza Jana Matejki, reżysera Piotr Bikonta, polityka Ignacego Daszyńskiego czy prezydenta Krakowa Jana Kantego Federowicza.

Warszawskie Powązki

Został założony w 1790 roku. Powstał na ziemi podarowanej przez rodzinę Szymanowskich, a znajdująca się w dzielnicy Wola nekropolia miała początkowo tylko 2 hektary powierzchni. Obecnie zajmuje aż 43 hektary. Pochowanych jest tu około miliona osób. To m.in. żołnierze powstań narodowych począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, kończąc na powstaniu warszawskim. Przechadzając się po Powązkach, niemal co krok można zobaczyć wyryte w kamieniu znane nazwiska artystów, wojskowych, lekarzy czy duchownych. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych.

Cmentarz w Lublinie

Najstarsza nekropolia we wschodniej Polsce znajduje się przy ul. Lipowej, w centrum Lublina. Jest to właściwie kompleks, w skład którego wchodzą cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny oraz wojskowy. Dokładna data jego założenia nie jest znana, ale przyjmuje się rok 1794. Różni się od innych w kraju tym, że ma wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu np. ks. Piotr Ściegienny, żołnierze wielu armii poczynając od austro – węgierskiej. W części ewangelickiej spoczywają członkowie zasłużonej dla miasta Vetterów.

Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim

Założony został w 1782 r. poza obrębem, miasta. Najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842 r. Kilka razy w przeszłości próbowano go zlikwidować. Ostatnie takie działania miały miejsce w 1962 roku. Nigdy jednak to się nie udało a nekropolia oprócz walorów historycznych ma także artystyczne. Można tu odszukać nagrobki klasyczne, neoromantyczne, secesyjne a nawet kubiczne.

Stary cmentarz w Płocku

Nazywany Płockimi Powązkami najstarszy cmentarz w Polsce. Powstał w 1780 roku poza granicami ówczesnego miasta. Funkcjonował przez około 200 lat, aż do zakończenia II wojny Światowej. Pochowano tu najważniejszych mieszkańców Płocka: kupców, urzędników, sędziów, nauczycieli i lekarzy. Na początku XIX, na cmentarzu powstała drewniana kaplica, która ufundował Jan Antoni Zdziennicki, kanonik katedry płockiej. Obecnie jej już nie ma. Uwagę przykuwa za to zbiorowa mogiła bohaterów Powstania Styczniowego z 1863 roku.

News4Media/ fot. Wikipedia, Stiopa – Praca własna, Adrian Grycuk – Praca własna, Zygmunt Put Zetpe0202 – Praca własna, kuba13 / fotopolska.eu

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.