Inicjatywa Lasy i Obywatele opublikowała zaktualizowaną (dane z sierpnia 2022 r.) mapę prowadzonych i planowanych rębni w Lasach Państwowych w całej Polsce. Części mapy przedstawiające południe Kotliny Jeleniogórskiej i Rudawy Janowickie wyglądają przerażająco. Całe te obszary mają kolor czerwony, oznaczający prowadzone i planowane wycinki.

Już od kilku lat mieszkańcy miejscowości w Rudawach, czy w Kowarach i turyści odwiedzający tamte okolice alarmują o nadmiernej i, ich zdaniem, rabunkowej wycince lasów. Bez cienia przesady można stwierdzić, że zgłoszenia w obronie wycinanych lasów trafiają do redakcji najczęściej spośród wszystkich próśb o interwencje. Mapa Lasów i Obywateli zdaje się potwierdzać ich obawy.

Internetowa mapa „Zanim wytną twój las” zaktualizowana przez Fundację Lasy i Obywatele dla całego kraju (pierwsza edycja powstała w 2021 r.), pokazuje prowadzone i planowane wycinki, wykazywane w Planach Urządzania Lasu – podstawowym dokumencie planistycznym nadleśnictwa. Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży.

Rębnia to zespół zasad i czynności przy wycince lasu, mając na celu stworzenie najkorzystniejszych warunków dla odnowienia lasu o właściwym, z punktu widzenia gospodarki leśnej, składzie gatunkowym drzew i uzyskania pożądanej budowy drzewostanu, Trzebież to cięcia pielęgnacyjne.

Zaznaczając na mapie dany obszar leśny podlegający wycince (oznaczony na czerwono) można sprawdzić identyfikator oddziału leśnego, powierzchnię, okres w jakim obowiązuje Plan Urządzania Lasu, jaką rębnię zaplanowano i w jakim okresie jest realizowana. Są też informacje o charakterze lasu, w którym prowadzona jest rębnia, np. czy jest to las ochronny, czy w oddziale są starodrzewia.

Dla zarządzanego przez Nadleśnictwo Śnieżka pododdziału 13-25-2-09-84-c (okolice Trzcińska), o powierzchni 11.47 ha można przeczytać, że zaplanowano tu wycinkę wszystkich drzew na dużej części powierzchni (4.65 ha) w ramach rębni zupełnej IB (w dwóch etapach). Autorzy mapy dopowiadają, że na znacznej części tego pododdziału rosną stare drzewa, występują tu m. in. 130-letnie buki i modrzewie. Ten las miałby szanse w nieodległej przyszłości stać się starolasem i zostać objęty ochroną, jeśli zaprzestano by tu wycinek. Do tego cały pododdział 84-c ma status lasu ochronnego, który wg obowiązującego prawa powinien być szczególnie chroniony. Zgodnie z przyjmowaną przez Lasy Państwowe doktryną wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej, funkcja gospodarcza nie powinna być wiodącą funkcją dla tego lasu.

Wycinki są i będą prowadzone na podstawie obowiązującego Planu Urządzenia Lasu na lata 2019-2028. Autorzy zaznaczają też, że nie udało im się uzyskać informacji o wycinkach zaplanowanych w Nadleśnictwie Śnieżka na rok 2023.

Oddziałów, w których rębnia ma charakter zupełny (lub stopniowy uprzątający nie ma wiele. W większości pododdziałów przewiduje się wycinki 20 – 40 proc. dojrzałych drzew na całym obszarze w ramach rębni stopniowej.

Leśnicy przekonują, że opublikowana mapa nie oddaje rzeczywistości i podkreślają, że :nie wycinają lasów, lecz drzewa w lesie”. W ciągu roku pozyskanie nie przekracza 75 proc. przyrostu rocznego i dzięki temu lasy stają się coraz bardziej zasobne w drewno, starsze i gęstsze. Obecnie w Polsce jest o 50 proc. więcej powierzchni leśnych niż na koniec II wojny światowej. Do tego wszystkie cięcia są rekompensowane nasadzeniami.

Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na wycieczce w Rudawach Janowickich.

Link do mapy inicjatywy Lasy i Obywatele:

https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html

3 komentarze

  1. nie siejcie propagandy i nie wypisujcie bzdur. Kolorem czerwonym zaznaczone sa powierzchnie w ktrych prowadzone sa jakiekolwiek prace lesne. moze to byc wycinka krzakow lub np. 10% drzew. Z ciekawosci spojrzałem na swoja najblizszą okolice. Mapa pisze o 140 letnich sosnach i wycince – tak naprawde powycinano krzaki i habazie i wkoncu mozna do lasu wejść.

  2. To zapraszam w Rudawy Janowickie. Nie ma dnia, żeby nie było wycinki. Wycina się piękne, stare drzewa, które notabene nikomu w niczym nie przeszkadzają. Nie stanowią zagrożenia dla życia uczestników wycieczek. Rąbie się wszystko co popadnie i może przynieść zysk.
    Nasadzenia – śmiech na sali – same świerki. A gdzie buki, modrzewie, dęby, sosny itp. itd.
    Może w końcu jakaś organizacja zajęłaby się sprawdzeniem w jakim, konkretnym celu są przeprowadzane wycinki – bo w ocenie mieszkańców i przyjeżdżających w te okolice osób – to po prostu „śmierć” lasu a co za tym idzie zwierząt tam mieszkających.
    Nie twierdzę, że nie dba się o las. Są wycinki krzewów. Ale proszę przejść się i zobaczyć ile drzew już wyciętych, zdrowych, czeka na wywóz.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.