Noc Muzeów to obrosła już tradycjami coroczna akcja instytucji kultury i najróżniejszych obiektów historycznych, które w jeden szczególny dzień pozostają otwarte do późnych godzin nocnych i przygotowują specjalne atrakcje dla zwiedzających, które zazwyczaj podczas tego wydarzenia oferowane są bezpłatnie. W roku 2024 Noc Muzeów organizowana jest w sobotę 18 maja. Co podczas tegorocznej Nocy Muzeów czeka na miłośników historii, sztuki i kulturalnych wydarzeń w niecodziennej oprawie czeka w Jeleniej Górze. Pierwsze propozycje przygotowane zostały już na piątkową noc 17 maja, ale najwięcej dziać się będzie oczywiście w sobotę 18 maja. Harmonogram wydarzeń, na jakie zapraszają gospodarze miasta publikujemy poniżej.

17 maja (piątek)

Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego
ul. Cieplicka 34, www.zsart.edu.pl
godz. 19:00–24:00

Zwiedzanie galerii szkolnej – prace uczniów i absolwentów szkoły i aktualne wystawy w hallu szkoły oraz pracownie zawodowe i artystyczne.

18 maja (sobota)

Muzeum Przyrodnicze
ul. Cieplicka 11A, https://muzeum-cieplice.pl/
godz. 18:00–23:00

wernisaż wystawy rzeźby Ryszarda Zająca pt. „HYMNUS”

„Kolorowa Noc w Muzeum” – warsztaty plastyczne dla dzieci otwarcie wystawy czasowej „Maj z chrząszczem majowym”
oprowadzania kuratorskie po wystawach ornitologicznych, historycznych i nie tylko…

Wielki finał z Teatrem Ognia Irrbloss (21:30)

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”
ul. Michałowicka 32, www.muzeum-dgh.pl
godz. 9:00–22:00

oprowadzanie z przewodnikiem : godz. 14.30, godz.16.00, godz. 20.00

otwarcie wystawy „SIEDEM Darów Ducha Gór”, godz. 18.00 . „Siedem Darów Ducha Gór” to malowana opowieść o miejscu, czasie i przestrzeni. O codziennych darach, które otrzymujemy z urodzenia, wychowania, przynależności. O darach otrzymanych bez względu na urodzenie, wychowanie czy przynależność. Pomimo przeciwności czy trudności, które mogą się pojawiać na drodze Dary te są nam przypisane. Czy tego chcemy czy nie. Od nas zależy czy z nich skorzystamy. Najważniejszy jest dar cierpliwości. W opozycji do niego najgorszy jest grzech zaniechania. Rolę przewodnika po Darach Ducha Gór pełnić będą grafiki Ericha Fuchsa (1890-1983), który z niezwykłą dbałością o detale ukazywał na swoich pracach codzienne życie przedwojennych mieszkańców Karkonoszy. Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2024 roku. Wstęp i wydarzenia są nieodpłatne.

Muzeum Karkonoskie
ul. Jana Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra www.muzeumkarkonoskie.pl
godz. 15:00–24:00

15:00 – 24:00 Pokazy artystyczne w Laboratorium Szkła (Aleksandra Kujawska, Marcin Zieliński).

16:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw

16:30 Podsumowanie konkursu plastycznego „Julian Tuwim – w krainie wierszy”.

16:00 – 19:00 Plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci.

17:00 – 19:00 Eksperymenty szalonego naukowca z Time Gates.

18:00 Wernisaż wystawy „Dolny Śląsk pnie się w górę”, wraz z oprowadzaniem po wystawie

20:00 – 21:00 „Wieczór w Strefie”, Otwarte spotkanie wraz z pokazem fotografii Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii

W godzinach 16:00 – 23:30 w Holu Głównym Muzeum Karkonoskiego będzie można kupić regionalne specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Muzeum Historii i Militariów
ul. Sudecka 83, www.militaria-muzeum.pl
godz. 16:00–23:00

16.00 – 24.00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy plenerowej sprzętu radiotechnicznego i broni ciężkiej oraz wystawy w budynku muzeum.

16.00 – 21.30 Udostępnienie dla zwiedzających wnętrz wybranych obiektów na ekspozycji plenerowej.

17.00 – 18.00 „Wojskowa Grochówka” dla pierwszych 100 osób.

21.30 – 24.00 „Muzeum Nocą” zwiedzanie ekspozycji plenerowej z latarkami w godz.

22.00 – 23.00 Gra terenowa „Poszukiwacze skarbów”

Galeria BWA
ul. Długa 1, www.galeria-bwa.karkonosze.com
godz. 18:00–22:00

Wystawa: VII Aukcja Dzieł Sztuki – na licytację wystawione zostaną przede wszystkim prace artystów z naszego regionu, z Jeleniej Góry i okolic. Oferujemy Państwu malarstwo, grafikę, fotografię, rysunek, szkło oraz ceramikę. Wystawiamy dzieła sztuki na każdą kieszeń.

Spotkanie: Festiwal Comic Barcelona i polska wystawa
Piotr Machłajewski
18:30-19:00
BWA od kilkunastu lat promuje polski komiks. Jesteśmy jedyną w Polsce galerią sztuki współczesnej, która regularnie produkuje wystawy komiksu. Wydajemy albumy i katalogi, organizujemy spotkania z twórcami, konferencje oraz warsztaty. Wyprodukowane przez BWA wystawy prezentowane były w Paryżu, Tokio, Moskwie, Brukseli, Neapolu, Bratysławie i innych miastach. Na początku maja 2024 r. pokazaliśmy wystawę w Barcelonie. O wszystkim opowie Piotr Machłajewski – kurator tych wystaw.

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki
Park Zdrojowy 1, www.teatr.jgora.pl
godz. 20:30–22:00

Zwiedzanie wystawy „Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki i jego spektakle w obiektywie Jacka Kardasiewicza”. Miejsce: foyer teatru. Będzie to również okazja do zakupu albumów fotograficznych w promocyjnej cenie (w kasie teatru)

Zwiedzanie wystawy „Kochajmy lalki” – lalki teatralne, kiedyś aktywnie występujące w przedstawieniach… cieszące się sławą i sympatią dzieci. Miejsce: foyer górne teatru.

Zwiedzanie naszego zabytkowego teatru wraz z prezentacją audiowizualną, symbolu teatru – krzesła oraz jelonka-lalkarza.

Karkonoska Informacja Turystyczna w Cieplicach
Plac Piastowski 36
godz. 18:00 i 19:30

W tym roku Karkonoska Informacja Turystyczna przygotowała coś wyjątkowego dla wszystkich zainteresowanych historią i ciekawostkami Cieplic Śląskich-Zdrój. W ramach Nocy Muzeów, zaplanowano dwa bezpłatne spacery z przewodnikiem, który zabierze uczestników w podróż przez niezwykłe zakątki uzdrowiskowej części miasta.

Głównym punktem programu będzie krótki spacer po malowniczym centrum Cieplic, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Ekspozyturę Źródła Marysieńki oraz salę balową Pałacu Schaffgotschów. To niezwykłe miejsca, które skrywają w sobie wiele tajemnic i fascynujących historii.

Grupa 1. Zbiórka o godzinie: 18:00 przy Karkonoskiej Informacji Turystycznej, Pl. Piastowski 36

Grupa 2. Zbiórka o godzinie: 19:30 przy Karkonoskiej Informacji Turystycznej, Pl. Piastowski 36

Osiedlowy Dom Kultury Zameczek w Jeleniej Górze
Al. Jana Pawła II 18
godz. 21:00

Specjalne zwiedzanie Zameczku – (20 os. po uprzedniej rezerwacji, decyduje kolejność zgłoszeń pod
e-mailem: konkursy@jeleniagora.pl

Ekspozytura Źródeł Marysieńki
ul. P. Ściegiennego 9B – dziedziniec Długi Dom
godz. 10:00–21:00

W ramach Nocy Muzeów Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. – GRUPA PGU otwiera Ekspozyturę Źródła Marysieńki – jest to mini Muzeum gdzie zobaczymy eksponaty i plansze informacyjne o historii lecznictwa
uzdrowiskowego w Cieplicach jak również samo źródło Marysieńka oraz film dokumentalny o historii Cieplic.

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN – Pałac Sobieszów
ul. Cieplicka 196a, www.kpnmab.pl/cpe
godz. 14:00–22:00

Darmowy wstęp na multimedialne ekspozycje: „Klimatyczne Karkonosze” i „Pałac Sobieszów”

polecamy wcześniejszą rezerwację: www.kpn.gov.pl/bilety

Wejście co pół godziny w grupach do 35 osób. Ostatnie wejście o godz. 21:00

quest przyrodniczy dla dzieci i młodzieży (i dla całych rodzin!), czyli poszukiwanie ciekawostek przyrodniczych o Karkonoszach. Po wypełnieniu questu drobna nagroda do odbioru w recepcji,
grywalizacja, czyli samodzielneposzukiwania odpowiedzi na pytania i quizy na wystawie,

spacery po przypałacowym parku i ścieżce edukacyjnej ,,Zostań zarządcą majątku Schaffgotschów’’ prowadzone przez edukatora KPN. Spacery odbywają się po zgromadzeniu grupy chętnych, cyklicznie w godzinach 15:00 – 20:00.

Cyklicznie co godzinę (począwszy od 15:00) odbywać się będzie czytanie fragmentów historycznych pamiętników z podróży na Śląsk.

Dodatkowo przed Pałacem funkcjonować będzie przez cały czas trwania Nocy Muzeów strefa relaksu pod lipą z możliwością wykonania własnych pocztówek i pałacowych kolorowanek. Obok stanie stanowisko do robienia stylizowanych zdjęć na tle pałacu z rekwizytami z dawnych epok.

Ewangelicki Kościół Zbawiciela w Cieplicach
Plac Piastowski 18, www.cieplice.luteranie.pl
Zwiedzanie z przewodnikiem godz. 19:00, 20:00, 21:00

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
ul. Panieńska 36, www.jeleniagora.adwentysci.org
godz. 18:00–24:00

Zwiedzanie budynku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego wraz z pastorem Andrzejem Sieją (więcej informacji na: https://jeleniagora.adwentysci.org/historia-zboru/)

Wystawa Biblii ze zbiorów Dariusza Ziarnkiewicza z Pszczyny – blisko trzysta eksponatów Biblii polskich i z całego świata, reprinty, faksymilie i oryginalne księgi, w tym egzemplarze Biblii Marcina Lutra, współczesne wydania Biblii i pomoce do jej studiowania. Po wystawie oprowadzać będą przewodnicy posługujący się także językiem niemieckim i angielskim. Dla zwiedzających przewidziane są prezenty książkowe. (więcej na: https://jeleniagora.adwentysci.org/wystawa-biblii/)

Pierwszego dnia Nocy Muzeów, to jest w sobotę, zwiedzającym towarzyszyć będzie żywa muzyka w wykonaniu solistów i zespołów miejscowego kościoła. Tego dnia dla gości dostępna będzie również kawiarenka z degustacją wegetariańskich przekąsek.

Organizatorzy Nocy Muzeum w Kościele przy ulicy Panieńskiej 36 będą czekać na zwiedzających od godziny 18.00 dnia 18 maja (sobota) do północy oraz w godzinach od 10 do 18 w dniach 19, 20 i 21 maja 2024 r. Oprowadzanie zwiedzających po wystawie historii Biblii podczas Nocy Muzeów rozpoczyna się kwadrans po każdej godzinie.

Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górze
ul. Podwale 25, 58-500 Jelenia Góra https://www.muzeummotoryzacjijeleniagora.pl/
godz. 17:00–21:00

W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia odwiedzający będą mieli możliwość bezpłatnego zwiedzania bogatej kolekcji eksponatów, odkrywając przy okazji fascynującą historię motoryzacji od jej początków po czasy współczesne.

Jednak to nie wszystko! O godzinie 19.00 w Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górze odbędzie się premierowa prezentacja jednego z najbardziej kultowych samochodów w historii kina – legendarnego DeLoreana. Ten ikoniczny pojazd, znany z filmowej sagi „Powrót do przyszłości”, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Noc Muzeów, co stanowi wyjątkową okazję dla miłośników filmów oraz motoryzacji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników adrenaliny, historii oraz kultury na niezapomnianą noc w Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górze podczas Nocy Muzeów. To wydarzenie, którego nie można przegapić!

Zamek Chojnik
godz.: 10:00 – 23:00

W programie: występ zespołu Castle Dreams, pokaz władzy nad ogniem, ognisko na dziedzińcu, piwo w karczmie.

Miejski Zakład Komunikacyjny
ul. Wolności 145
godz. 15:00–22:00

Po raz drugi w siedzibie MZK odbędzie się Noc Muzeów. 18 maja br. nasi goście będą mogli obejrzeć m.in. makiety pojazdów miejskich, które na przestrzeni ponad 140 lat kursowały po Jeleniej Górze oraz inne ciekawostki historyczne związane z komunikacją miejską. Zapraszamy na drugie piętro biurowca (sala nr. 107) przy ulicy Wolności 145 w Jeleniej Górze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.