W popularnym serwisie społecznościowym pojawił się fałszywy artykuł dotyczący informacji o zgonach kilkunastu osób, które zmarły po przyjęciu dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Ma znajdować się w nim opis, a także nagranie wideo. Dodatkowo link kierujący do źródła zawiera nazwę portalu lub telewizji, która ma wzbudzać zaufanie. Chętni, chcący przeczytać tekst i zobaczyć materiał, muszą jednak podać swoje dane. To kolejna próba wyłudzenia cennych informacji – przestrzega Policja.
Tego typu „fake newsy” krążą po sieci od jakiegoś czasu. Wcześniej informacje dotyczyły m.in. porywania dzieci czy znęcania się nad zwierzętami. Takie sensacyjne tematy przyciągają wielu czytelników. Doskonale wiedzą o tym oszuści, którzy w ten sposób chcą złapać w swoje sidła jak najwięcej osób.
Podając swoje dane personalne na niesprawdzonych stronach, możemy doprowadzić do udostępnienia osobom niepowołanym naszej tożsamości lub sporej sumy pieniędzy. Posiadając takie informacje, ktoś może np. podszyć się pod nas i wyłudzić gotówkę od naszych znajomych. Najłatwiejszym sposobem jest tu metoda pożyczki „na blika”.
„Internauto pamiętaj! Klikając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazuj swoich danych personalnych. Każdy kto prosi Cię o to jest potencjalnym oszustem! Chce podszyć się pod Ciebie i na tym się wzbogacić! Korzystaj z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji” – apeluje podinsp. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.
Osoba, która stała się już ofiarą oszustwa internetowego, ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce policji lub w prokuraturze. Najlepiej w tej znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania lub pobytu. Trzeba to zrobić jak najszybciej, by zwiększyć szansę organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.