Na jeleniogórskich wyższych uczelniach – w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej oraz z filiach Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Wrocławskiej – niebawem rozpocznie się rok akademicki. Jak co roku studenci spodziewać się mogą pewnych zmian organizacyjnych i dydaktycznych.
Taką zmianą – choć tylko w porównaniu z październikiem ubiegłego roku – jest zapowiedź wszystkich jeleniogórskich uczelni o prowadzeniu nauki stacjonarnie, choć oczywiście wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznej.
Jakie jeszcze zmiany i nowości?
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa
W KPSW inauguracja roku akademickiego odbędzie się 11 października o godzinie 11:00. Rekrutacja na wszystkie kierunki jeszcze trwa i uczelnia zaprasza chętnych do studiowania w jej murach do zapisywania się na studia.
– Uczelnia zdecydowała się na regularne zajęcia stacjonarne, aczkolwiek, podobnie jak wszystkie placówki edukacyjne, będziemy na bieżąco monitorować sytuację pandemiczną – mówi rzecznik placówki Krzysztof Wojtas i zapowiada, że od października ruszy zapowiadamy już wcześniej (i przesunięty przez pandemię) projekt Karkonoska On Tour.
Ma to być unikatowym projekt w skali Dolnego Śląska, obejmujący szereg miast. Powstaną w nich czasowe wioski akademickie z namiotami poszczególnych kierunków prowadzonych na KPSW. W nich będą prowadzone warsztaty, szkolenia czy prelekcje dla lokalnych społeczności.
Wraz z nowym rokiem akademickim uczelnia uruchamia też nowe jednostki organizacyjne: Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Badań Interdyscyplinarnych i Wydawnictw oraz Ekspercką Radę Biznesu.
Filia Uniwersytetu Ekonomicznego
– Decyzją J.M. Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wracamy całkowicie stacjonarnie – informuje uczelnia i omawia jak poprzedni rok akademicki wpłynął na organizacje pracy uczelni. – Miesiące pracy zdalnej pozwoliły nam skutecznie rozwinąć nowoczesne metody dydaktyczne. Był to czas intensywnego poszukiwania narzędzi, umożliwiających efektywną pracę zdalną. Pomimo fizycznego oddalenia, nasi studenci nabywali umiejętności pracy w grupach, poznawali różnorodne aplikacje umożliwiające pracę zespołową, czy wprowadzające elementy rywalizacji i gier do systemu kształcenia. Z drugiej strony nauczyciele akademiccy skorzystali z bogatej oferty szkoleń dydaktycznych, doskonalących ich umiejętności dydaktyczne. Te doświadczenia i możliwości zostaną z nami na zawsze.
Z nadchodzących nowości warto zauważyć realizację autorskiego projektu jeleniogórskiej filii „Kariera bez granic” w którym i wybitni absolwenci uczelni współuczestniczą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych, przekładając język akademickiej teorii na swoje realne doświadczenia. Projekt ma być wzbogacony o wyjazdy studyjne i praktyki zagraniczne.
Ponadto, zgodnie z przyjętą strategią Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, praktycznie realizowane będzie hasło „Uczelnia Biznesu – lider zmian”. W nadchodzącym semestrze społeczność akademicka reagować ma na realne potrzeby rynku, tworzyć wydarzenia na rzecz społeczności lokalnej i wnosić wartościowy wkład w rozwój naszego miasta i regionu.
Filia Politechniki Wrocławskiej
Tu także od września studia prowadzone będą w systemie stacjonarnym.
Na jeleniogórskiej filii PW największa zmiana jest współudział w projekcie realizowanym przez całą politechnikę, bo także w Jeleniej Górze powstała możliwość studiowania na największym w Polsce Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Wydział połączył wszystkie kierunki i specjalności informatyczne wcześniej prowadzone na trzech wydziałach. Na uczelni tłumaczą, że to nowatorskie podejście do kształcenia informatyki cały potencjał edukacyjny skumuluje w systemowo zwartym procesie nauczania i pozwoli – taki jest cel władz uczelni „kształcić najlepszych informatyków nie tylko w Polsce ale i w Europie”.
Dyrektor jeleniogórskiej filii PW Maciej Pawłowski podkreśla, że udział w tym projekcie jest dla Jeleniej Góry wyróżnieniem. Z Dolnośląskich filii PW studia na tym wydziale możliwe są w Jeleniej Górze i Wałbrzychu.
Na WIiT studiować będzie zdecydowana większość studentów jeleniogórskiej filii. Nadal tu trwa rekrutacja na Wydział Mechaniki i Budowy Maszyn.
1 Comment
Jurij Waskriesienskij pisowski KGB-owiec zdemaskowany w Karpaczu jest szykowny na RPO na Białorusi.