Przed nami korekta rocznego rozkładu jazdy. Zmiany wejdą w życie już w niedzielę 29 sierpnia 2021 roku i będą obowiązywać do 6 listopada bieżącego roku.
Zmiany w różnych częściach Polski
Trwają prace na linii Poznań – Szczecin. Łączący Szczecin z Warszawą pociąg EIC Chrobry pojedzie w skróconej relacji z Pomorza Zachodniego do Zbąszynka, a na odcinku Zbąszynek – Warszawa będzie kursować jako grupa wagonów przełączana do składu EIC Varsovia.
Jak informuje PKP, ze względu na prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne pociąg IC Lubuszanin kursujący między Zieloną Górą a Chełmem, będzie jeździć w skróconej relacji Warszawa – Chełm – Warszawa. Z kolei od 1 września do 18 października mieszkańcy Chełma zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Kołobrzegu i Piły, dzięki wydłużeniu relacji składu TLK Zamoyski, łączącego na co dzień Hrubieszów z Kołobrzegiem.
„Z uwagi na prace na Warszawskim Węźle Kolejowym, także pociąg TLK Słupia z i do Kołobrzegu będzie mieć skróconą relację do Warszawy (nie będzie dojeżdżał do stacji Łódź Fabryczna).” – informuje PKP.
Trwają prace również na linii nr 3 na odcinku Kutno – Łowicz Główny, przez co kursujący z i do Łodzi pociąg TLK Kociewie będzie mieć skróconą relację do trasy Gdynia – Włocławek – Gdynia.
Dzięki otwarciu zmodernizowanej linii nr 8 na odcinku Warka – Radom, część pociągów wróci na najkrótszą trasę między Warszawą a Radomiem. Kursujące między Krakowem a Olsztynem pociągi IC Żeromski, IC Kolberg, IC Orłowicz oraz IC Witos relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa i TLK Ustronie relacji Kołobrzeg – Kraków będą jeździć przez Warszawę Służewiec, Piaseczno i Warkę.
Od 29 sierpnia zmienionymi trasami pojadą także trzy pociągi kursujące z i do Gdyni. Łączący Trójmiasto z Katowicami TLK Doker na odcinku Łódź Widzew – Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń. IC Hutnik relacji Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia na odcinku Łódź Widzew – Włocławek będzie kursować trasą przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku skład IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie jeździć przez Pabianice do Włocławka.
Pociąg IC Panorama zrobi dodatkowy postój na stacji Opoczno Południe, dzięki czemu mieszkańcy miasta zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Warszawy i Wrocławia.
Połączone relacje wybranych pociągów – nowe możliwości dojazdu
Prace są prowadzone także na stacji Warszawa Zachodnia. W celu lepszego wykorzystania przepustowości na Warszawskim Węźle Kolejowym, zostały połączone relacje wybranych pociągów.
Dotyczy to m.in. pociągów pomiędzy Warszawą i Bydgoszczą, jeżdżących trasą zmienioną przez Iławę Główną oraz składów kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem, które będą połączone z wybranymi pociągami do oraz z Łodzi Fabrycznej lub do Wrocławia. Połączone relacje składów zwiększą możliwość bezpośrednich podróży.
Koleją z Mielca do Dębicy po 12 latach
PKP zapowiedziało, że od 1 września, po dwunastoletniej przerwie, mieszkańcy Podkarpacia pojadą pociągiem na trasie z Mielca do Dębicy. Dostęp do kolei zapewnią nowe perony na przystankach: Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Pustynia i na stacjach: Mielec, Kochanówka Pustków. Przejazd na trasie z Mielca do Dębicy zajmie ok. 35 min. Poprzednio czas przejazdu wynosił ok. 1h 30 min.
Dwutorowo do Radomia
Od niedzieli 29 sierpnia ustalona jest jazda pociągów po dwóch torach już na całej trasie między Radomiem a Warszawą. Zwiększy się przepustowość trasy i możliwe będzie uruchamianie większej liczby połączeń dalekobieżnych najkrótszą trasą przez Radom, np. pociąg z Krakowa do Olsztyna pojedzie ok. 30 min krócej. W Radomiu będą dwa nowe przystanki, które ułatwią komunikację: Radom Gołębiów (pod wiaduktem na ul. Kozienickiej) oraz Radom Północny.
Szczegółowe informacje dla pasażerów
PKP informuje, że do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 29, 30 i 31 sierpnia br. na dworcach w największych miastach Polski – Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane – pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
News4Media, fot.: PKP
2 komentarze
Polska pod okupacją Polaków, nie ma nic gorszego dla państwa jak dopuścić do władzy ludzi prymitywnych i głupich. Za nimi idzie podłość, nieprawość i niesprawiedliwość i nienawiść.
Wojsko to świętość, tylko w systemach autorytarnych.