Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza 17 czerwca o godz. 16.00 na promocję książki „Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej” oraz na spotkanie z jej autorką – dr Stefanią Żelazko. Książka odkrywa świat śląskich koronek, które były znaczącym towarem eksportowym regionu, cenione na równi z brukselskimi, francuskimi i weneckimi. Jej autorka przedstawia historię wyrobu koronek na Śląsku. Publikacja oparta jest na badaniach archiwalnych. Udział w spotkaniu promocyjnym jest bezpłatny.

Haft i koronka zawsze stanowiły o oryginalności stroju i jego wytwornym charakterze. Zdobiły strój dworski, mieszczański i ludowy. Koronki były bardzo cenione i kosztowne. Publikacja dr Stefanii Żelasko poświęcona jest koronkom, które powstawały na Dolnym Śląsku w kilkudziesięciu szkołach zakładanych tu w XIX i w 1. połowie XX wieku. Nie jest to jednak wiedza dobrze rozpowszechniona, ponieważ jak dotąd brakowało kompleksowego opracowania poświęconego temu rzemiosłu artystycznemu. Opracowanie tematu jest ważne i potrzebne ze względu na wysokie walory artystyczne wyrobów rękodzieła i interesującą historię rozwoju tego rzemiosła.

Publikacja dr Stefanii Żelasko o koronkach na Dolnym Śląsku wypełnia ogromną lukę w badaniach nad tym tematem, który ewidentnie na to zasługuje. Autorka podjęła temat, który długo czekał na opracowanie. W książce znajdują się klarowne opisy technik koronkarskich. Książka zawiera historię szkół, które uczyły tego rzemiosła, a było ich wiele. Przedstawia szeroki wachlarz projektów i wyrobów o wysokiej randze artystycznej, w oparciu o literaturę dawną i współczesną oraz bezcenne archiwalia, w tym rękopisy, świadczące o ożywionych kontaktach Jeleniej Góry z ośrodkami europejskimi (Wenecja- Burano). To właśnie badania archiwalne wyróżniają to opracowanie. Dzięki prezentowanym dokumentom, wzornikom i fotografiom poznajemy ciekawą historię rozwoju tego pięknego rzemiosła, warunki w jakich funkcjonowały szkoły koronkarskie. Koronki igłowe zajmowały odrębne miejsce na wszystkich wystawach regionalnych i wystawach światowych. Były bardzo cenione, znajdowały zawsze uznanie organizatorów i zwiedzających, wyróżniane medalami za wybitne walory artystyczne.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.