Po rocznej przerwie 6 stycznia 2022 roku jeleniogórzanie ponownie przejdą w Karkonoskim Orszaku Trzech Króli. Orszak wyruszy o godz. 12.00 spod bazyliki pw. św. Erazma i Pankracego.

Informację o organizacji Karkonoskiego Orszaku Trzech Króli zamieściła na swojej stronie internetowej diecezja legnicka. W Jeleniej Górze w orszaku weźmie udział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. – Zapraszamy całe rodziny na wspólne jasełka uliczne – piszą organizatorzy.

W ubiegłym roku Karkonoski Orszak Trzech Króli odbył się wirtualnie. Powodem takiej formy świętowania była pandemia koronawirusa. W tym roku, o ile nie nastąpi zaostrzenie rygorów sanitarnych, uczestnicy orszaku pomaszerują ulicami Jeleniej Góry.

Trasa poprzednich orszaków wiodła spod bazyliki św. Erazma i Pankracego, ulicą Bankową do placu Ratuszowego. Organizatorem święta było Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. W barwnym korowodzie szły dzieci z jeleniogórskich i karkonoskich szkół oraz przedszkoli, ubrane w kolorowe stroje. Przemarsz kończył się wspólnym śpiewaniem kolęd.

Orszak Trzech Króli planują także w Kamiennej Górze. Rozpocznie się 6 stycznia 2022 roku o godz. 11.30 mszą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.O godz. 13.00 zaplanowano przemarsz ulicami miasta, zaś o godz. 15.00 koncert na rynku zespołu Pectus.

Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się pod hasłem „Dzień dziś wesoły”. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana”, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. Pierwsza wzmianka o tej kolędzie pochodzi z „Dodatku do śpiewnika kościelnego” wydanego w 1842 roku przez księdza Michała Mioduszewskiego.

Orszak Trzech Króli jest to przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także świętem Epifanii lub świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii. Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009.

3 komentarze

  1. Czyście już do cna zdurnieli? Przeciez to będzie szczyt zachorowań po świętach.

  2. Czy biskup przeprosi za pedofili w kościele?
    Czy kazania będą dotyczyły Tuska i UE?
    Czy biskup powie prawdę o powstaniu tego swieta?
    Pół miliona rodakow umarło w przyszlym roku.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.