OSP na Straży Środowiska to ogólnopolska akcja prowadzona pod egidą Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej wraz z partnerami MB Recycling, Elektrycznymi Śmieciami oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Dzięki realizowanemu w całym kraju projektowi, za każdą tonę elektrycznych śmieci, którą mieszkańcy oddadzą do jednostki dostanie ona dodatkowe środki na sprzęt bojowy. Do najskuteczniejszych „zbieraczy” należą druhowie z OSP Kaczorów w ogólnokrajowym rankingu są na szóstym miejscu.
Strażacy z Kaczorowa zebrali już prawie 45 ton elektrośmieci. Zebrało się osiem transportów do odbioru. Do pierwszej dwójki (OSP Lubiewo – ponad 78 ton i OSP Gołuchowice – niemal 61,5 tony) trochę brakuje, ale trzeci stopień podium jest w zasięgu (OSP Wąbrzeźno – 58,9 tony).
Zasada jest prosta. Jednostka która przystępuje do akcji, jako nieprofesjonalny zbierający sprzęt elektryczny i elektroniczny może zbierać od mieszkańców niedziałający, ale kompletny, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Sprzęt do jednostki dostarczają mieszkańcy lub odbierają go sami strażacy. Następnie zebrany sprzęt trafia do jednego z pieciu profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling, gdzie zostanie poddany procesom recyklingu.
– To oczywiste że włączyliśmy się do akcji, bo zależy nam na środowisku. Niestety, ale gdy się spaceruje w niektórych lasach, albo po łąkach, trudno nie zauważyć, że wyrzucane są tam bardzo często właśnie elektrośmieci. Gdy okazało się, że możemy coś zrobić, żeby temu przeciwdziałać, natychmiast się zaangażowaliśmy – tłumaczy prezes kaczorowskich ochotników, Paweł Książek. – A środki finansowe na działalność jednostki, które dostajemy za zebrane odpady, to oczywiście fajny bonus, ale to tylko dodatek. Choć pewnie wpływa na nas mobilizująco – przyznaje prezes.
Mówi jeszcze, że druhowie z Kaczorowa są tak zgraną ekipą, że zbiórka elektrośmieci prowadzona jest bardzo sprawnie i w żaden sposób nie zakłóca normalnej działalności OSP. Bardzo zaangażowana w akcję jest drużyna młodzieżowa, pomaga też burmistrz Bolkowa.
Finansowy bonus – choć wedle zapewnień prezesa nie decyduje o udziale w akcji – ma jednak wymierną wartość.
– Za środki ze zbiórki elektrośmieci uzupełniliśmy sprzęt do nauki pierwszej pomocy dla młodzieżowej drużyny pożarniczej i – to nasza duma z ostatnich dni – uzbieraliśmy na wkład własny do zakupu volkswagena amarok, który właśnie pojawił się w naszym garażu. Auto jest jeszcze nieuzbrojone, ale mamy nadzieje, że uda się to zrobić za kolejne środki ze zbiórki odpadów elektrycznych. Marzy nam się tez quad ratowniczy, ale to aż 40 tys. zł – wylicza naczelnik OSP Grzegorz Delkowski.
Wszyscy możemy pomóc w realizacji marzeń kaczorowskich strażaków. Wystarczy dostarczyć im zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. A jeśli ktoś ma z tym kłopot, można zadzwonić (604446110/519179430) a druhowie zorganizują transport w dogodnym dla obu stron terminie. Zgłaszać można elektrośmieci do odebrania z miejscowości powiatów jaworskiego, kamiennogórskiego, złotoryjskiego, karkonoskiego.
Fot. OSP Kaczorów