Polska Spółka Gazownictwa wybudowała pierwszą w Polsce instalację do przesyłu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru. Gazociąg biegnie z Jeleniej Góry do Piechowic.
Polska Spółka Gazownictwa została pierwszym w Polsce podmiotem posiadającym Świadectwo Oceny Technicznej sieci gazowej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z domieszkami wodoru. Certyfikat od Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego otrzymał nowo wybudowany gazociąg Jelenia Góra-Piechowice – informuje PSH.
– Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan, natomiast od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru. To bardzo ważny krok naprzód, który nie tylko pozwala nam realizować cele Polskiej Strategii Wodorowej, ale również przybliża nas do tego, aby w przyszłości stać się najważniejszym graczem na polskim rynku, który będzie dostarczał klientom do ogrzewania czysty wodór – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. A Jacek Jaworski, dyrektor IniG-PIB dopowiada:
– Ze względu na nowatorski charakter projektu, w pierwszej kolejności opracowane zostały kryteria oceny obejmujące swym zakresem zarówno wymagania dla wyrobów do budowy gazociągu, jak i technologii jego budowy. Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a następnie ocena spełnienia postawionych wymagań i jakości zrealizowanych prac technologicznych. Uważam, że zakończona inwestycja jest ważnym krokiem w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki.
Projekt gazociągu średniego ciśnienia o długości ok. 7 kilometrów zrealizowano kosztem 11 mln zł. Wykonawcą zadania była firma „Gaz” z Błonia. W ramach projektu, w najbliższym czasie gazociąg podwyższonego ciśnienia relacji Biernatki – Legnica i gazociąg średniego ciśnienia Stanowice – Iwiny.
Fot. PSG