Przed nami niezwykła podróż do świata wyjątkowego artysty opowiadającego o świecie słowem, obrazem, gestem, dźwiękiem. Człowieka z odległych stron, który na jedno z miejsc swojego życia wybrał Serce Doliny Bobru i od kilku lat obecny jest nie tylko w kulturowym krajobrazie okolic Wlenia. W piątek, 15 grudnia 2023, zapraszamy do Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu na wielowymiarowe spotkanie z Rafałem Kotomskim – dziennikarzem, pisarzem, rysownikiem, twórca programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych, który wraz z żoną, wokalistką i kompozytorką jazzową, Julią Sawicką, stworzył Dom Sztuki „Mała Atma” w Radomicach, współtwórcą projektu artystycznego „Jestem z Doliny Bobru”, od kilku lat zostawiającego kulturotwórcze ślady we współczesnym wizerunku naszego regionu.
PISZĘ, RYSUJĘ, JESTEM, to trzyczęściowe wydarzenie, na które złoży się otwarcie wystawy jego prac plastycznych zatytułowanej „CZARNY, BIAŁY, MALOWNICZY” w galerii OKSiT, wyjątkowe spotkanie w Cafe pod Skrzydłami wypełnione teatralnym czytaniem fragmentów najnowszej powieści Rafała Kotomskiego „Uto” w aktorskim wykonaniu Marka Prałata oraz rozmowa artystów przy literackim stole, którą poprowadzi Daniel Antosik. Niezwykły dialog z autorem wielu sztuk zaczynamy o 18.00.
Rafał Kotomski
Twórca aktywny na wielu polach. Dziennikarz, pisarz, rysownik, twórca programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. W mediach był m.in. reporterem TVN24, reporterem TVP i wydawcą „Wiadomości” w latach 2007 – 2009, dyrektorem TVP 3 Warszawa w latach 2017 – 2021 i twórcą koncepcji kulturalnych formatów antenowych, m.in. : „Dwie stolice”, „Gra Warszawa”, „Sztuka w kadrze”, a także widowisk telewizyjnych „Śmierć i dziewczyna. Stare Miasto in memoriam’44”, „Chopin na Pradze”, „Kolędy w Mariańskim Porzeczu”. Jako dyrektor warszawskiej Trójki, zainicjował w stolicy powstanie dwóch murali poświęconych wybitnym pisarzom: Edwardowi Stachurze (Grochów) i Tadeuszowi Nowakowi (Ursynów). W latach 2015 – 2021 twórca i dyrektor festiwalu muzycznego „Leszno Barok Plus”. Wraz z żoną, wokalistką i kompozytorką jazzową, Julią Sawicką, stworzył Dom Sztuki „Mała Atma” w Radomicach koło Wlenia, współtwórca projektu artystycznego „Jestem z Doliny Bobru”. Autor opublikowanych powieści „Dwóch morderców w podróży”, „Lament Sieny”, „Ostrze”, „I wszystko marność”, „Podręczna księga emblematów”, „Uto”. Rysunki wystawiał m.in. w Berlinie, Amsterdamie (teatr Engelenbaak), Warszawie (galeria Dom ze sztuką), Płocku (Teatr Szaniawskiego), Radomiu (Teatr Kochanowskiego), Gorzowie (Teatr Osterwy), Świebodzinie (galeria Spinka), Wrocławiu (galeria Entropia), Lesznie (galeria Kwadrat). Od 2022 właściciel filmowej firmy producenckiej Golem Media, ostatnio zrealizował (jako reżyser i scenarzysta) m.in. cykl filmów dokumentalnych „Mury Zagłady”, poświęconych zagładzie getta warszawskiego i otwockiego, filmy „Sklep żelazny czyli przestrzenie wspólnej historii” oraz „Napis. Stan pamięci, stan niepamięci”, a także cykl 44 filmów historycznych „Zagłada Polski 1939-1945”.
Teraz we Wleniu zaprezentuje swoją indywidualną twórczość, z jaką wcześniej tutaj nie gościł.
CZARNY, BIAŁY, MALOWNICZY
Na tak zatytułowaną wystawę prac plastycznych Rafałą Kotomskiego złoży się blisko 60 prac z ostatnich 20 z górą lat – rysunki, prace wykonane techniką mieszaną – rysunek plus akwarela. Są wśród nich ilustracje do książek Franza Kafki i Alfreda Kubina oraz prace, które pojawiały się w jego własnych dziełach literackich. Wernisaż wystawy, która w Galerii im. Michała Fludra OKSiT we Wleniu eksponowana będzie przez blisko trzy miesiące, rozpocznie się w piątkowy wieczór, 15 grudnia 2023, o godz. 18.00. To szansa na pierwsze tego dnia spotkanie z artystą, który wcieli się w rolę przewodnika po krainie pozornie subtelnych obrazów.
Niewielki wybór prac tworzących wystawę prezentowany jest na stronie internetowej OKSiT: https://oksit.wlen.pl/wiadomosci/15612/pisze-rysuje-jestem-spotkania-z-tworczoscia-rafala-kotomskiego
„UTO” NA SCENIE
Po uroczystym otwarciu wystawy przeniesiemy się piętro niżej, do Cafe pod Skrzydłami, gdzie w kawiarnianej atmosferze spotkać będzie się można z twórczością literacką Rafała Kotomskiego. Spotkanie to osnute będzie wokół najnowszej powieści pisarza, zatytułowanej „Uto”.
To szósta książka Rafała Kotomskiego. Opowieść „Uto” przenosi czytelnika w nieokreśloną czasem i miejscem rzeczywistość, pełną emocji, ironii, gorzkiej refleksji. Przedarcie się przez gęsty, nasycony treścią język autora – jak zawsze w przypadku prozy Kotomskiego – to dla czytającego próba i wyzwanie. Próba dla intelektu. Wyzwanie dla wyobraźni. Dodatkowo w książce 8 ilustracji autora, zamieszczonych na specjalnych wklejkach. Książka wydana w kolekcjonerskim nakładzie, w dwóch wersjach okładek wg projektu Martyny Witosławskiej.
O godz. 19.00 na scenie sali widowiskowej OKSiT „Uto” ożyje za sprawą aktorskiej interpretacji fragmentów powieści, które w teatralnym stylu czytać będzie Marek Prałat – aktor występujący na wielu polskich scenach.
Marek Prałat jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (dyplom w roku 1977). Od 1974 roku występował na scenach wielu warszawskich teatrów, m.in. Teatru na Woli, Teatru Współczesnego, Teatru Popularnego, Teatru Polskiego, Teatru Dramatycznego. Występował też w Teatrze Polskim w Szczecinie i Teatrze Miejskim w Lesznie, z którym współpracuje do dziś. Był też twórcą i reżyserem teatru studenckiego w Warszawie. W dorobku ma wiele znaczących ról scenicznych oraz w Teatrze Polskiego Radia, kilka epizodów w filmach polskich i współpracę z Estradą Warszawską. Zajmował się też scenopisarstwem i reżyserią teatralną oraz telewizyjną. W latach 1986 – 1996 był lektorem „książki mówionej” w Zakładzie Nagrań i Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych, dla którego nagrał ponad 300 tytułów. W latach 1996 – 2013 pracował we własnym cyfrowym studiu nagrań recording, mastering, montaż cyfrowy wielośladowy, rekonstrukcja nagrań archiwalnych, digitalizacja nagrań analogowych, scenariusze, realizacja, kompozycja małych form muzycznych, opracowania muzyczne audycji i słuchowisk dla prywatnego radia).
Fragmenty powieści „Uto” w jego wykonaniu stanowić będą fundament do rozmowy z artystami przy literackim stole, którą w Cafe pod Skrzydłami poprowadzi dyrektor OKSiT Daniel Antosik. Finałowa część wieczoru rozpocznie się ok. godz. 20.00. To, jak długo potrwa spotkanie z aktywnym udziałem publiczności, zależy wyłącznie od jego uczestników. Rafał Kotomski i Marek Prałat będą do Państwa dyspozycji.
Więcej informacji o Rafale Kotomskim i jego twórczości na stronie internetowej: www.rafalkotomski.pl
Uwaga! Udział we wszystkich częściach zapowiadanego wydarzenia jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczony rozmiar i charakter widowni obowiązuje rezerwacja miejsc na spotkania w Cafe pod Skrzydłami. Wejściówki do odbioru w biurze OKSiT we Wleniu.
Raz jeszcze gorąco zapraszamy!